ZiskejZdravi.cz

Mák

Mák setý je rostlina v naší zemi pěstovaná pro své semeno. Dokonce patříme, ve světovém měřítku, k významným pěstitelům máku. Mák je zdrojem různých alkaloidů a mléko z nezralých makovic obsahuje opium, proto je v některých zemích pěstování máku zakázané. Na trhu je k dostání nejčastěji modrý mák, bílý mák a makový olej. Nás v tuto chvíli zajímá léčivý účinek máku modrého a bílého.

Mák má výraznou chuť a využívá se v potravinách, kosmetice a zdravotnictví. Konzumací máku zajistíme pro své tělo hořčík, vápník, zinek, železo, bílkoviny(19%), zdraví prospěšné tuky (46%) např. kyselinu olejovou a linolovou a vitamin E. Vápník, kterého je v máku dostatek, doplněný vitaminem C, má přímo zásadní vliv na tvorbu a výživu kostí, je bohatým zdrojem pro prevenci osteoporózy.

Mák je silným zdrojem vitaminů a minerálů nezbytných pro dobrou funkci všech orgánů v našem těle zvláště srdce a také chrání před rakovinou prsu. Makový olej je cenným zdrojem výživy pro mozek a navíc snižuje krevní tlak. Mák je také výborným zdrojem pro výživu zubů, nehtů, vlasů a pokožky.

Sluníčko a vápník v máku - věda prokázala známou, a Stvořitelem člověka danou věc, že působení slunečních paprsků je potřebné při vstřebávání a využití vitaminů a minerálů pro hladké fungování pohybového aparátu. Jde hlavně o vitamin D. Tento vitamín se vytváří v pokožce vlivem působení slunečního záření. Již 100g mletého máku obsahuje doporučenou denní dávku vápníku, přibližně 1 200 až 1 400 miligramů a v kombinaci se sluníčkem je to vynikají doplnění a prevence do dalších let. Ale pozor na přílišné slunění, vše má svá zákonitá pravidla!

Mnozí vzdělaní lidé se opírají o tvrzení, že člověk se prostě narodí a potom celý život chřadne a stárne a není možná žádná obnova. Toto tvrzení je jen z části pravdou. Člověk je opravdu omezen a limitován určitým časem a obnova v pravém slova smyslu také není možná, ale člověku je také dáno, aby svou výživu přijímal s dostupných potravinových zdrojů, které rostou na této planetě a tím udržoval a opravoval svoje zdraví. Pravda je také, že pokud srovnáte plody tady a jinde, je jen malý rozdíl v obsahu výživových látek v nich obsažených. Dnes už také není problém zpestřit stravu jinými druhy rostlin a plodů, které se dovážejí z jiných koutů naší krásné země.

Některé zdroje uvádí, že mák má více jak 10x větší obsah vápníku než mléko a to znamená, že mléko a mléčné výrobky nemají takový přínos pro lidské tělo, jak se o tom v minulosti stále mluvilo a to je velmi dobrá zpráva pro osoby, které trpí různými onemocněními pohybového aparátu a lámavostí kostí a hlavně pro alergiky na laktózu.

Mák a jeho olej je také účinným pomocníkem, když máme suchou a popraskanou kůži, při lámavosti nehtů a vypadávání vlasů díky dostatečnému obsahu vápníku a hořčíku.

Makový olej je nejen vynikající potravinou, ale také léčivým zdrojem při masáži, pomáhá při bolesti hlavy, uvolňuje svalové napětí a tiší celkový neklid. Mák je platným pomocníkem při celkové ochraně našeho organismu hlavně při virových nákazách a posiluje tak náš imunitní systém. Mák tedy celkově zklidňuje, to je tedy velice prospěšné, hlavně v období stresu a po něm.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat