ZiskejZdravi.cz

Fík

Lahodné sladké fíky jsou jedním z druhů ovoce, na kterém si lidé pochutnávali již od dávnověku. Fíky jsou bohaté na zdraví prospěšné fytonutrienty, antioxidanty a vitamíny. Sušené fíky jsou vskutku vysoce koncentrovaný zdroj minerálů a vitamínů. Fíkovník je původem z Asie a Turecka a dnes se pěstuje ve Středomoří, USA a Španělsku.

Fíky mají málo kalorií. 100 g čerstvého ovoce obsahuje pouhých 74 kalorií. Dále rozpustnou vlákninu, minerály, vitamíny a antioxidanty. Sušené fíky jsou koncentrovaný zdroj energie, mají na 100 g ovoce 249 kalorií.

Čerstvé fíky jsou dobré v polyfenolických flavonoidových antioxidantech jako např. Karotenech, luteinu, taninech, kyselině chlorogenické apod. Navíc obsahují vitamíny A, E a K. Dohromady tyto fytochemické složky likvidují v těle volné radikály a chrání tak před rakovinou, cukrovkou, degenerativními chorobami a infekcemi.

Různé studie naznačují, že kyselina chlorogenická pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a kontrolovat hladinu glukózi v krvi při cukrovce 2. typu. Čerstvé i sušené fíky obsahují vitamíny skupiny B, jako např. Niacin, pyridoxin, foláty a kyselinu pantothenovou. Tyto vitamíny slouží jako koofaktor pro metabolismus karbohydrátů, proteinů a tuků.

Sušené fíky jsou výtečným zdrojem minerálů jako kalcium, měď, draslík, mangan, železo, selen a zinek. 100 g sušených fíků obsahuje 680 mg draslíku, 162 mg kalcia a 2,03 mg železa. Draslík je důležitá složka buněk a tělesných tekutin, která pomáhá kontrolovat srdeční tep a krevní tlak. Měď a železo jsou důležité pro tvorbu červených krvinek.

Fíky sušené nebo uvařené v mléku působí proti respiračním infekcím. Zmírňují kašel, ulehčují vykašlávání a změkčují dýchací cesty. Jejich konzumace se doporučuje při bronchitidě a akutních stavech způsobených nachlazením a chřipkou.

Fíky jsou také užitečné při zácpě. Mají stejné účinky jako švestky, které zlepšují funkci trávicí soustavy a peristaltiku střev.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat