ZiskejZdravi.cz

Špenát

Pepek námořník měl definitivně pravdu ohledně špenátu. Špenát je nejvýznamnější listovou zeleninou. Je doslova nabitý vitamíny, zejména  A, K, D a E a stopovými prvky. Je výborným zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Obsahuje protirakovinotvorné a protizánětlivé antioxidanty a alkalizuje tělo. Jeden šálek špenátu obsahuje dvojité množství denní dávky vitamínu K. Ten společně s kalciem a magnésiem napomáhá udržovat silné kosti.

Jeden šálek špenátu obsahuje 27 kalorií, 0,86 g proteinu, 30 mg kalcia, 0,81 g železa, 24 mg magnésia, 167 mg draslíku, 2813 IU vitamínu A a 5á mikrogramů folátů. Většina kalorií špenátu pochází z proteinu. Špenát je jedním z nejlepších zdrojů draslíku. Šálek špenátu jej má 839 mg, zatímco např. Banány jen 539 mg.

Šálek špenátu dále obsahuje 250mg vápníku, který je ale hůře absorbovatelný, než vápník z mléka. Naše tělo dokáže absorbovat jen asi 5% vápníku ze špenátu, zatímco 28% z mléka.

Špenát je také jedním z nejlepších zdrojů magnésia, které je nezbytné pro metabolismus energie, udržování správné funkce svalů a nervů, srdečního rytmu, zdravého imunního systému a udržování vyrovnaného krevního tlaku. Špenát dále obsahuje vitamín K, vlákninu, fosfor a thiamin.

Používá se při léčení poruch sítnice, při anémii, pravidelná konzumace napomáhá snižování hladiny cholesterolu v krvi, v těhotenství je vhodný díky vysokému obsahu kyseliny listové. Pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálů se doporučuje těm, kdo provádějí těžkou fyzickou práci či jiné namáhavé aktivity - např. Sport.

Špenát obsahuje antioxidant známý jako alfo-lipoická kyselina, který snižuje hladinu glukózy v krvi a zvyšuje citlivost na inzulín. Jeho konzumace se tak doporučuje diabetikům. Špenát a další zelená zelenina obsahují chlorofyl, který se ukázal jako velice efektivní při blokování rakovinových účinků heterocyklických aminů, které vznikají při grilování jídla a vysokých teplotách. Ovšem pokud se konzumuje čerstvý a nevařený.

Špenát je vynikajícím zdrojem betakarotenu a tak se jeho konzumace doporučuje lidem, kteří mají astma. Jeho vysoký obsah draslíku je přínosný pro lidi s vysokým krevním tlakem. Nízký příjem vitamínu K je spojován s vyšším rizikem zlomenin. Špenát je pro jeho vysoký obsah ideální potravinou pro zdraví našich kostí. Špenát má hodně vitamínu A, který je nezbytný pro tvorbu kožního mazu, které udržuje ve vlasech vlhkost. Vitamín A je také nezbytný pro růst tělesných tkání, včetně kůže a vlasů.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat