ZiskejZdravi.cz

Čokoláda

Čokoláda je výrobkem z kakaových bobů rostoucích na stromu Theobroma cacao. Roste pouze v tropických oblastech a je velmi náročný na pěstování. Kakaové boby mají samy o sobě nepříjemnou hořkou a kyselou chuť, což je samo o sobě varovným signálem. Do získaného polotovaru se proto přidává cukr, sušené mléko nebo lecitin, který zvýrazňuje její chuť a jiné látky. Moderní historie čokolády se začala psát v roce 1517, kdy se seznámil s oblíbeným nápojem domorodců španělský objevitel Hernána Cortése. Poté co se tento čokoládový nápoj obohatil cukrem aby se zlepšila chuť se rozšířil po celém Španělsku a brzy se stal velmi vyhledávaným po celém světě.

Čokoláda ale navzdory své přitahující chuti je lahůdkou, které bychom se měli spíše vyhnout. Přestože se na veřejnost dostávají zprávy o prospěšnosti čokolády opak je pravdou. Důvody proč bychom neměli čokoládu jíst:

1) kvůli její vlastní chemické toxicitě

2) kvůli přísadám, které jsou nutné k tomu, aby získala chuť

3) kvůli kontaminujícím látkám, které se do čokolády dostanou díky nehygienickým způsobům sklizně a primárního zpracování.

1)Kakaové boby obsahují látky, které jsou v podstatě pro tělo jedovaté. Základním metylxantinem v čokoládě je teobromin, je to jeden ze škodlivých alkaloidů, které způsobují abnormální růst žláz, dráždění centrálního nervového systému, nespavost, depresi a úzkost. Když si dáte ke snídani kakao, pak v něm přijímáte 1-2% teobrominu! Další metylxantiny, třeba kofein a teofylin, které se v čokoládě také objevují, zvyšují nežádoucí rysy jejího chemického složení. Toxická farmakologie teofylinu zahrnuje podráždění žaludku s pocitem nevolnosti, zvedání žaludku a zvracení a dále podráždění CNS. V nedávné době byla čokoláda obviněna z možného vzniku zvětšené prostaty u mužů a podpoře vzniku rakoviny.

2)Jednou z přísad potřebných k tomu aby čokoláda získala dobrou chuť, je velkého množství cukru. Cukr zasahuje do vstřebávání a využití vápníku, snižuje schopnost bílých krvinek ničit choroboplodné zárodky, zasahuje do myšlení, podporuje neposlušnost a špatné chování u dětí a podporuje vznik zubního kazu a žaludečních vředů. Jak píše MUDr. Igor Bukovský, vědecký pracovník FÚ LF UK v Bratislavě, odborník v oblasti výživy a prevence chorob, cukr, který se z čokolády dostane do krve, způsobí v mozku zvýšení tvorby serotoninu - látky, která vyvolává pocit dobré nálady, potlačuje napětí a úzkost. Jestliže potom v mozku z nedostatku cukru vzniká deficit serotoninu, projeví se to nervozitou, úzkostí až agresivitou.

Zajímavostí je že právě čokoládě - kakau se připisuje pozitivní vliv na náladu, zvyšování serotoninu a potlačení depresí. Potvrzuje to tato studie: „Švýcarští vědci po dobu dvou týdnů sledovali 2 skupiny lidí, z nichž jedna skupina denně pojídala alespoň 40 gramů čokolády a druhá skupina (tzv. kontrolní) neměla žádný příjem čokolády. Na začátku, v průběhu a na konci výzkumu byly respondentům odebrány vzorky krevní plazmy a moči, z čehož bylo zjištěno, že ti, kteří čokoládu jedli, měli nižší hladinu stresových hormonů kortizonu a katecholaminu." Pravdou ale je, že spolu s čokoládou tito respondenti přijímali i spoustu přidaného cukru, který tu hladinu serotoninu zvyšuje.

3)V čokoládě se nacházejí i mnohé látky především hmyzího původu, které jí kontaminují a často způsobují alergie. Fermentace je základem pro to, aby se rozvinula čokoládová chuť. Průběh fermentačního procesu vylepšují vlastní enzymy bobů a divoké kvasinky. Fermentace obvykle probíhá na dvorech místních farmářů. Během tohoto procesu při hromadách procházejí děti a dospělí, v hromadách si dělají svá hnízda hmyz, hlodavci, malí živočichové a ostatní živí tvorové a během této první části výroby čokolády může docházet k různému druhu znečištění. Ukázalo se, že v kakaových bobech lze nalézt velké dávky aflatoxinu (činidlo z plísně, které způsobuje rakovinu). Znečištění čokolády aflatoxinem dokládá mnoho chemiků. Aflatoxin je jeden z nejsilnějších nám známých činidel vyvolávajících rakovinu.

V brožurce vytištěné Americkým odborem pro zdraví, vzdělávání a prosperitu s názvem „Funkční stupně závad u potravin", je uveden seznam specifikací „běžných stupňů přirozených nebo nevyhnutelných závad v potravinách" a ten uvádí jako přirozené stupně závad u čokolády formu „hmyzu, hlodavců a dalších přírodních znečišťujících látek", která jsou nyní Funkčními stupni závad povolená. V čokoládě a čokoládovém likéru, který se používá pro výrobu takových výrobků jako je čokoláda Hershey´s, je povolené množství až 120 hmyzích úlomků nebo dva chlupy hlodavců na šálek (8 uncí). Pro běžnou čokoládovou tyčinku Hershey´s je to 1 1/16th unce, což znamená, že pokaždé, když jíte čokoládovou tyčinku, tak může obsahovat chlup hlodavce a 16 hmyzích částí a stále ještě ponese požehnání Funkčních stupňů závad. Když čtu tyto specifikace, jsem velmi rád za karob a za jeho čokoládě podobné výrobky uvádí Agatha M. Thrash, M.D., Calvin L. Thrash, Jr., M.D., M.P.H.

To jsou jen zběžně uvedené důvody k popřemýšlení o tom, proč doporučujeme nepodléhat kouzlu čokolády. Vzhledem k její návykovosti a ke všem uvedeným důvodům bychom jí měli natrvalo vyřadit ze svého jídelníčku. Je k dostání dobrá náhrada čokolády, která se zpracovává jednodušeji a za lepších hygienických podmínek než kakaové boby. Je to karob - svatojánský chléb. Je lepším produktem než čokoláda ve všech třech ohledech, které jsme uvedli. Při přípravě jídla se s ním pracuje jednodušeji než s čokoládou a je velmi chutný, přirozeně nasládlý a jemný a výživově hodnotný.

Text: ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat