ZiskejZdravi.cz

Jáhly (proso)

Jáhly, nebo také loupané proso je stará obilnina, původem z Indie. V Čechách se jáhly pěstovaly před mnoha lety potom je vytlačila rýže a jiné obilniny, ale v poslední době se k nim pěstitelé opět vrací. Je to vděčná plodina, která má mnoho znamenitých látek, podporujících imunitu a také jako zdroj fotosyntetického barviva karotenoidu - silného antioxidantu.

Pokud se zaměříme na výživové hodnoty jáhel; mají více než 60% škrobu z celkového obsahu 73% sacharidů a tuků přibližně 5% což je více než u jiných obilnin. Bílkovin nemají mnoho, asi tak do 15%, a co se týká vitaminů B1, B2 a obsahu minerálů hořčíku, draslíku, železa, fosforu, zinku a mědi, je jejich nutriční hodnota vyšší než u rýže, kukuřice a obilí. Jáhly patří do seznamu potravin s nulovým obsahem lepku a proto je velice žádanou potravinou pro osoby s citlivostí na lepek a celiaky.

Přitom jáhly nejsou zanedbatelné svou energetickou hodnotou pro sportovce, děti, studenty, starší občany, nemocné a zesláblé. V nemocnicích by jáhly a výrobky z nich určitě našly to správné uplatnění právě pro svou dobrou stravitelnost, sílu a podporu celkového zdravotního stavu každého člověka v jakémkoli věku, stavu, onemocnění nebo při rekonvalescenci. Mudr. Schneider píše ve svém pojednání o prosu, že jáhly jsou vhodnou potravinou právě pro pacienty s tuberkulózou.

Jáhly jsou výbornou plodinou pro tvůrčí osobu, která ráda vaří. Dají se zpracovat naslano, na sladko, jako kaše, knedlíky, sekaná, karbanátky, jogurt, puding ..... Při troše fantazie si jáhly zamiluje i ten nejmlsnější jazýček. Při tom jejich příprava je velice rychlá a jednoduchá. Malinké kulaté semínko jáhel ale obsahem a silou je to malý Goliáš v potravinách.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat