ZiskejZdravi.cz

Rybíz černý

Černý rybíz je jedním z populárních letních druhů ovoce. Je doslova vitamínovou bombou, která by neměla na žádné zahrádce chybět. Rybíz je původem z centrální i severní Evropy a Sibiře. Jeho latinský název je Ribes nigrum. Černý rybíz má vysoký obsah přírodních látek zvaných anthocyaniny. Vědecké studie ukázaly, že konzumace rybízu má potenciální léčebný efekt proti rakovině, stárnutí, zánětům a neurologickým onemocněním.

Černý rybíz je výtečným zdrojem antioxidačního vitamínu C. 100 g čerstvého ovoce poskytuje více než 300% DDD vitamínu C. Studie ukazují, že konzumace ovoce bohatého na vitamín C pomáhá tělu rozvinout imunitu proti infekčním onemocněním a likvidovat škodlivé volné radikály.

Díky obsahu rutinu zvyšuje černý rybíz pružnost cév. Také pomáhá při zvládání nadměrné psychické a fyzické zátěže, stresu. Oceníte ho i při rekonvalescenci, po těžkých nemocech a po operačních zákrocích.

Černý rybíz rovněž obsahuje hodně vitamínu A, betakaroten. 100 g čerstvého ovoce poskytuje 230 IU vitamínu A. Tyto složky mají antioxidační vlastnosti. Vitamín A je rovněž potřeba pro udržování zdravé kůže a je nezbytný pro dobrý zrak. V rybízu najdeme i mnoho stopových prvků, obsahuje hodně vápníku a železa, dále hořčík, draslík a mangan. Obsahuje i důležité nenasycené mastné kyseliny hlavně v semenech, třísloviny a vysoký podíl pektinu. To oceníme při zaváření, protože rybíz dobře želíruje.

Čerstvý černý rybíz je také bohatý na mnoho esenciálních vitamínů jako kyselina pantothenová (B5), pyridoxin (B6) a thiamin (B1). Tyto vitamíny jsou nezbytné pro metabolismus těla.

Rybíz rovněž obsahuje železo. 100 g rybízu poskytuje kolem 20% DDD železa. Železo je důležité pro produkci červených krvinek. Rybíz má také další důležité minerály jako měď, kalcium, fosfor, mangan, magnesium a draslík, které jsou všechny esenciální pro tělesný metabolismus.

Při rekonvalescenci a oslabeném organismu můžete vyzkoušet silný posilující elixír. Smíchejte šťávu z černého rybízu, černého bezu a červené řepy ve stejném poměru.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat