ZiskejZdravi.cz

Meloun vodní

Melouny se dělí na dvě skupiny- meloun vodní a meloun cukrový. Meloun vodní jinak - lubenice obecná (latinský název Citrullus lanatus ), pochází z Afriky a je tam stále hojně pěstován. Postupem let a vlivem oblíbenosti se jeho pěstování rozšířilo na mnoho států například Itálie, Řecko, Izrael, Španělsko, Kypr, Maďarsko, Slovensko, Česko a mohli bychom pokračovat..

Botanicky je meloun vodní zelenina patřící do čeledi tykvovitých a jak známo tykve potřebují příznivé klimatické podmínky - dostatek tepla, světla a závlahy. Barva melounů je různá podle druhu a dozrávání. Od šedých odstínů, po žlutou a světle zelenkavou až tmavě zelené nebo šedozeleně podélně pruhované. Tvary jsou také různé od velkých kulatých nebo protáhlých oválných, až po malé vážící kolem 1kg. Povrch melounu může být od drsného po úplně hladký. Známe hodně velké melouny vodní jejichž váha přesahuje 10kg, ale existuje dokonce gigant vážící přes 120kg.

Meloun vodní má uvnitř světle až sytě červenou dužinu, to záleží na druhu, stupni dozrávání a má pravidelně rozložená semena. Některé druhy jsou vyšlechtěny bez semen. Meloun vodní má mnohem víc výživových látek než bychom čekali. Obsahuje likopen, vitaminy C, B1, B6, provitamin A, kyselinu listovou, proteiny a z minerálů fosfor, vápník, sodík, hořčík, draslík a železo. Meloun vodní je z 90% voda, a proto je velice vhodnou potravinou pro očistnou kůru, je to tak říkajíc dárek pro ledviny. Víme, že lidské tělo je z velké části voda, dokonce i v kostech je voda, proto tělo potřebuje pravidelně vodu doplňovat. Konzumací melounu vodního spojíme zdravé s užitečným.

Můžeme tedy používat meloun vodní jako spolehlivého pomocníka při problémech s ledvinami, zažívacím traktem, vysokým cholesterolem a obezitou. Melouny obecně dodávají minerály, hydratují, pomáhají při překyselení, a mají močopudné a projímavé účinky.

Meloun vodní obsahuje vyvážené množství cukru, na tuk je chudý. Má velice málo kalorií - na 100gr syrové jedlé části přibližně 28 - 32 kcal. Tím je vhodný při redukční dietě a dokonce i pro diabetiky s ohledem na stravovací režim. Meloun vodní se může spotřebovat celý i se slupkou, která obsahuje zinek. Ten, jak známo, je vynikající podpora imunity. Ovlivňuje tvorbu dopaminu- přátelského hormonu, který si vyrábíme sami. Ale když jeho hladina klesne, může to způsobit špatnou náladu, smutek, rozladěnost i deprese. Zinek má významnou funkci v našem organismu jako antioxidant, urychluje hojení, reguluje funkci krvinek a to jak bílých tak červených.

Meloun vodní je osvěžující zelenina v horkém dni, léčivá potravina pro ledviny, trávicí systém a výborný je ve formě džusu. Můžeme ho použít jako doplněk ovocných salátů a mražený jako další barevnou variantu do zmrzlinového poháru. Zkrátka vodní meloun skýtá mnoho možností jak obohatit jídelníček.

Když jsem začala přemýšlet co napíši o této úžasné zelenině, představila jsem si tu voňavou křupavou, sladkou dobrůtku v horkém létě někde na zahradě. Kdysi jsem slyšela, že meloun je jenom voda. To by bylo smutné, kdyby na zemi rostlo něco tak krásného, dobrého na chuť a lákavého pro oči a nemělo to ani gram zdravých látek. Víte, že slovo meloun pochází z řečtiny a znamená „zralé jablko"? V ráji, v zahradě Eden, bylo mnoho různých rostlin rozmanitých barev, tvarů chutí a vůní, které poskytovaly dokonalou výživu pro všechny obyvatele a tím myslím ostatní obyvatele naší překrásné planety a možná tam byl i meloun. No řekněte; přijdete unaveni po celodenní námaze, v horkém letním dni domů a na Vašem stole je připravená voňavá svačinka z melounu, není to příjemná představa?

Text: ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat