ZiskejZdravi.cz

Kiwi

Kiwi je velice zajímavé ovoce, jehož předkem je Actinidia deliciosa, pocházející z Číny odkud se převozem semínek začalo pěstovat téměř po celém světě v teplých oblastech, ale i například na Sibiři. Ve dvacátých letech minulého století se pěstování rozmohlo skutečně až na Nový Zéland a také do Itálie, kde zdomácnělo a rozmohlo se mohutné pěstování a vývoz. Dnes je Itálie na špičce dovozců a za ním jsou i další země. Vyšlechtěné a velké druhy mají domovinu na Novém Zélandu, odtud také pochází jméno kiwi.

V Čechách je kiwi vidět i na teplých jižních svazích Moravy- úrodné zahrádky malebné země Čech. A mnozí milovníci kiwi se nedají odradit podmínkami a pokusí se vypěstovat si vlastní zdroj tohoto malého pokladu na vitaminy v podobě menších, ale sladších odrůb.

Kiwi má mnoho cenných látek minerálů sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor a v menším množství železo, měď, zinek a mangan. Z vitaminů nás zarazí množství vitamínu C - 59 mg/100gr a to už splňuje denní dávku vitaminu C na den a osobu. Kiwi má karoten, tiamin, riboflavin, a niacin, ale ty už jsou v menším množství. Vitaminu B6 je také asi 0,15mg/100gr.

Laik může namítnout malé oválné hnědé a navíc některé chlupaté ovoce, ale kdybychom se podívali na složení kiwi, překvapí nás svou silou pro náš imunitní systém.

Kiwi svým složením, právě díky kombinaci minerálů a vitaminů, pomáhá upevňovat cévy a žíly, zlepšuje zrak, pomáhá při únavě a soustředění. Kiwi je silný antioxidant, čistí krev, a podporuje tvorbu přátelských hormonů a tím zlepšuje náladu a posiluje organismus hlavně při stresu. Kiwi pomáhá při léčbě krvácivosti dásní, a v chřipkovém období je jako obranný štít v prevenci proti nachlazení. Víme, že vitamin C je pro naši obranyschopnost velmi důležitý hlavně v přirozené stravě. Kivi má dostatek draslíku - 290mg/100g, a je tedy pomocníkem při snižování vysokého krevního tlaku a při vyčerpaném centrálním nervovém systému. Kiwi i když tak malý kousek drobného ovoce je silné svou výživou pro naše unavené nervy, bolavé nohy, vysílené tělo a posilou pro naši náladu.

Když ochutnáte kiwi, je to škála chutí od kyselé až po sladkou, trochu připomínající angrešt i když do angreštu má poměrně daleko. Bůh když stvořil naši zem, rozprostřel po celé zemi mnoho druhů ovoce a tak zajistil, že člověk má po celý rok dostatečný přísun veškerých stavební a ochranných látek pro zdraví a tělesnou svěžest.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat