Známe olivy zelené a černé a mnozí již víte, že oliva zelená je nezralá oliva černá. Pro zdraví jsou samozřejmě mnohem lepší a hodnotnější ty zralé černé. O olivách se mluvilo vždy v souvislosti s přepychovými hostinami. Byly dost drahé a málokdo si je v našich zeměpisných šířkách mohl dovolit jíst denně. A přece oliva je zdroj mnoha vitaminů a minerálů a hlavně olej je takový poklad, že by byla škoda se tomuto plodu nevěnovat s patřičnou péčí.
Olivovník je strom velmi otužilý jak slunečnímu žáru tak silným bouřím i ničivému suchu. Je to teplomilný strom původem z Asie, ale dnes je rozšířen od Afriky až po Austrálii. Olivovník najdeme v úrodných údolích, na skalnaté půdě i v hájích, kde je stín. Olivovníků je přes 40 druhů a dnes je domovem olivovníku i jižní Evropa. U tohoto evropského druhu byly v oleji oliv zjištěny látky s antiseptickou vlastností a to je další vítanou vlastností olivy jako léčivé potraviny. Olivovník je strom s velmi pomalým růstem. Potřebuje sedm let k prvním olivám a trojnásobek k plné sklizni.
Už přes 5000 let se mohou z plodů olivovníku uzdravovat mnohé generace. Olivovníkové dřevo je velmi houževnaté, používané na stavby lodí, domů, mostů. A různé drobné nářadí, nádobí, misky, lžíce, vařečky vyrobené z olivového dřeva se předávají z generace na generaci. Olivovník je známým stromem o kterém se hojně mluví v Bibli na mnoha místech Starého i Nového Zákona. Pán Ježíš prožíval poslední noc před zradou v Getsemanské zahradě právě v té zahradě, kam míří dnes mnoho křesťanů na svých poznávacích cestách.
Olivy se k nám dováží už ve slaném nálevu a tak asi málokdo z nás zná čerstvou chuť oliv - je údajně trpká. Některé se potom plní mandlemi nebo paprikou a některé se naloží pouze do oleje a putují za zákazníkem. Oliva je také zdrojem vynikajícího oleje - lisuje se z ní za studena a tento proces je popsán v článku olivový olej. Oliva je také zpracovávána pro farmaceutický a chemický průmysl.
Oliva jako léčivá potravina
Slupka olivy obsahuje značné množství barviva antokyanu a prchavé látky, která dává olivě typickou vůni a chuť. Oliva je především vynikajícím zdrojem vápníku, železa, fosforu a draslíku. Vitaminy řady B doplňuje vitamin E a provitamin A. Oliva černá je posilující potravina pro srdce, ale vzhledem k tomu, že ji koupíme ve slaném nálevu a sůl je pro srdce nepřítel, je třeba zvážit v jakém množství ji denně spotřebovat právě u osob s oběhovými potížemi. Oliva je cennou potravinou pro žlučník a játra. Oliva pomáhá tvorbě žluči a čistí žlučové ústrojí.
Oliva podporuje jak tvorbu žluče, je i pomocníkem proti zácpě a podporuje chuť k jídlu při nechutenství. Dvě nebo tři olivy před hlavním jídlem zvýší hladinu žaludečních šťáv.
Problémy suché a popraskané kůže rukou velmi dobře řeší pravidelný zábal do olivového oleje. Olivový olej je také příjemný na masáže unavených chodidel a zad.
Když se podíváme jak vypadá olivovník je to jako když se díváme na staré seschlé a pokroucené stromy nebo keře. Vydávají trpké a tvrdé plody a jeho dřevo odolá i ohni. Kdo by za touto rostlinou hledal takový poklad pro lidský organismus, který se datuje do mnoha tisíc let stáří. Kolik asi zažila nečasu a sucha, období hladu, katastrof a válek. A přesto Stvořitel vložil i do takového dřeva cenné poklady plod a olej, který uzdravuje, tiší bolest a pomáhá unavenému tělu nabrat zase sílu a zdraví. Laskavostí Stvořitele a lidské píle se můžeme pokusit denně nabrat z Jeho rukou zdraví, kterého je stálý nedostatek.
Text: ZiskejZdravi.cz