ZiskejZdravi.cz

Chia semena

Superfood chia je stále oblíbenější součást jídelníčku. Víte jak může obohatit i vás? Šalvěj hispánská, z čeledi hluchavkovitých. Je asi metr vysoká jednoletá bylina s bílými nebo fialovými květy a její semínka Chia mají šedou až černou nebo bílou barvu a jsou přibližně milimetr dlouhá. Pětovat v našich podmínkách téměř nelze.

Aztékové používali Chia semínko jako platidlo a také spolu s kukuřicí, amarantem a fazolemi ho považovali za základ svého jídelníčku. Dnes se hojně pěstuje v Guatemale, Peru, Paraguay a v Mexiku ve státě Chiapas, který právě podle Chia semínek dostal svůj název.

Chia semínka mají ve 100g 31,1g tuků z toho 13g Omega-3 mastné kyseliny a 3,4g Omega-6 mastné kyseliny, 4,5g sacharidů z toho necelých 0,08g cukru, více jak 20g bílkovin, vlákninu a protein. Kalorický objem je celkem 444 kcal/1832 kJ

Chia semínko má významný podíl minerálů; vápník, draslík, zinek, síru, sodík, kobalt, chrom, železo, fosfor a mangan. Z vitaminů jsou to převážně vitaminy B1, B2, B3, B9 (k.listová) , B12, B17 a vitaminy A, C, E.

V Chia semínku jsou několikanásobně vyšší hodnoty některých živin než u ostatních potravin například než: proteinů v červené fazoli; vápníku a fosforu v kravském mléku; Omega-3 mastných kyselin v rybách; selenu ve lněném semínku; draslíku v banánech a podobně. Chia semínko má silnější antioxidační schopnost než borůvky.

Léčivá síla chia semen

Podíváme se také na léčivé schopnosti Chia semínka pro lidský organismus.Velmi důležitým prvkem v Chia semínkách je Bór, který zabraňuje odvápnění kostí a to je důležité zejména pro ženy v období menopauzy, malé děti, starší osoby a veškerou populaci, která trpí lámavostí kostí. Chia semínko zabraňuje osteoporóze, zlepšuje koordinaci pohybového aparátu, zkvalitňuje myšlení - hlavně u starších lidí, zostřuje pozornost, snižuje nebezpečí cévní mozkové příhody a zlepšuje paměť.

Chia semínko svým obsahem minerálů zlepšuje vývoj plodu už v těhotenství a po narození prostřednictvím kojení zajišťuje miminku vyrovnaný přísun živin pro silné zuby, vlasy, nehty, klidné nervy a dobře hydratovanou pleť. Mamince potom pomáhá zabránit přílišné ztrátě vápníku vlivem kojení. Tím jí ochrání zuby, nehty, vlasy, pleť, kůži.

Jako prevence působí Chia semínko také proti vzniku Alzheimerovy choroby- zkvalitňuje paměť. Při onemocnění diabetem vyrovnává Chia semínko krevní cukr hlavně díky schopnosti vázat na sebe vodu. Vytváří tak gel, který způsobí zpomalení přeměny sacharidů na cukry a snižuje tak nebezpečí náhlého zvýšení cukru v krvi.

Chia semínko snižuje vysoký krevní tlak u osob ohrožených infarktem, srdečními a cévními chorobami. Snižuje hladinu LDL cholesterolu a podporuje správnou funkci ledvin.

Chia semínko jako antioxidant zajišťuje stabilní imunitu, má schopnost bránit zánětům a podporuje hojivý efekt, posiluje játra, žlučník a ledviny - naše filtrační orgány.

Olej z Chia semínek je dobrým pomocníkem při léčbě akné a kožních onemocnění nejen u dospívajících a pravidelným ošetřením stárnoucí a namáhané pleti dosáhneme její lepší pružnosti.

Naše nervová soustava je neustále zkoušena stresem a horší výživou. Je proto nutné ji upevnit posílit a zklidnit. To platí hlavně o zatěžujících a živočišných potravinách. K tomu je Chia semínko výborný prostředek podávaný v potravě nebo jen tak s vodou.

Pozor: Lidé, kteří mají nízký tlak však musí s Chia semínkem opatrně, protože už tak nízký tlak se může ještě snížit.

Sami vidíte, že Chia semínko je bohatý zdroj pomoci pro naše zdraví. Když se nad takto specifickými potravinami hlouběji zamyslíme můžeme konstatovat, že v každém koutě naši krásné planety ( až na výjimky) najdeme výborné, chutné a všestranně použitelné potraviny, které dostatečně zajišťují výživu a uzdravení té nejširší populace. Malinký nenápadný pomocník pomáhá tam, kde vlivem špatného životního prostředí nebo zanedbané výživy z jakýchkoli příčin, na nás doléhá riziko onemocnění. V přírodě dal Stvořitel mnoho bylin, které naše zdraví mohou upevnit. Můžeme namítnout, že to trvá déle než když otevřeme krabičku a polkneme pilulku. Ano to je pravda, ale tu pilulku musí někdo složitě vyvinout, chemicky vyrobit a potom, v lepším případě, vyzkoušet než Vám ji prodá. V živém organismu rostlin, je ale úžasná souhra množství látek, které se ovlivňují navzájem, jedny podporují vstřebávání, druhé tlumí možné nežádoucí účinky a další. Toto je u syntetických tablet vyřazeno a proto způsobují tolik problémů. A krom toho, v každé tabletě jsou příměsi, které mohou ovlivnit zase jiné procesy v našem těle a tak se může roztočit spirála větších problémů než když sáhneme po dokonale vyváženém prostředku z Boží lékárny. Každý rostlinný produkt je totiž výsledkem dokonalé moudrosti Stvořitele.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat