ZiskejZdravi.cz

Pórek

Pórek je jedna z mála rostlin, která vám vydrží na záhonku i v zimě a poskytne tak stále čerstvé látky, které tělo potřebuje. Pórek totiž obsahuje mnoho minerálů jako draslík, železo, vápník, magnesium, mangan, zinek a selen.

Z vitamínů pórek obsahuje - vitamín A a ostatní antioxidanty jako např. Karotenoidy, xantin a lutein. Obsahuje také další esenciální vitamíny jako vitamín C, K a E, pyridoxin, kyselinu listovou, niacin, riboflavin a thiamin. 100 g čerstvého pórku poskytuje 64 µg folátů. Podobně jako cibule a česnek obsahuje léčivý allicin i když v menší míře. Pórek má málo kalorií, 100 g čerstvého pórku obsahuje jen 61 kalorií. Dále pórek obsahuje velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny.

Laboratorní studie ukazují, že allicin redukuje produkci cholesterolu. Dále má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Navíc allicin blokuje formaci krevních sraženin a tak pomáhá chránit před chorobami tepen a mrtvicemi.

Díky alkalizujícím a diuretickým účinkům pórek zvyšuje vylučování kyseliny močové. Je vhodný zejména pro lidi s artrózou, dnou a poruchami ledvin. Pórek také pomáhá při bronchitidě a sinusitidě a to díky svým mukolytickým a antiseptickým vlastnostem. Díky vláknině působí jako mírné projímadlo, ale může vyvolat plynatost.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat