ZiskejZdravi.cz

Bazalka

Kdo by neznal bazalku. Voňavou přísadu do rajčatových salátů, na pizzu či těstoviny. Bazalka je aromatická jednoletá rostlina keříčkovitého vzrůstu s velmi výraznou vůní a její čerstvé i sušené listy se používají jako univerzální koření v kuchyni. Bazalkové pesto je výbornou alternativů kečupu na špagety. Nejvíce je bazalka využívána v kuchyni italské. Bazalku můžeme pěstovat jako formu zelenou, ale i červenou s vůní typickou pro bazalku nebo i citrónovou či skořicovou.

Bazalka patří mezi jedny z nejužitečnějších bylin, které si můžeme doma pěstovat. Bazalka působí proti křečím trávicího systému způsobených zejména nervovým vypětím. Působí jako lék na nechutenství a špatné trávení, plynatost. Často se používá spolu s mátou a kmínem ve směsi. Posiluje také nervový a kardiovaskulární systém a zmírňuje křeče při menstruaci.

Bazalka pomáhá také proti migréně, nespavosti, některým formám depresí a stavech vyčerpanosti, při psychogenně podmíněných závratích.

Máte-li afty v dutině ústní pomůže vám právě bazalka. Potřebujete-li zvýšit produkci mateřského mléka můžete také bazalku zařadit do svého jídelníčku či užívat čaj. Je to prakticky univerzální přírodní lék, který se hodí téměř na všechno.

Bazalka je chutnou i voňavou přísadou salátů a můžeme jí přidat i k dušené zelenině a luštěninám, do omáček, dá se přidat i do polévek. Jen pozor na množství - vyšší dávky nepůsobí uklidnění, ale naopak podráždění.

Připravíme si:

Nálev - 1 čajová lžička byliny vyluhovaná v 1 šálku vroucí vody. Pije se po každém jídle.

Vymačkaná šťáva z čerstvé rostliny se kape při zánětech do uší.

Esenci můžeme používat do koupelí, do pleťové vody i 2-5 kapek vnitřně.

Text:ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat