ZiskejZdravi.cz

Sojový nápoj

Sójový nápoj je vyráběný průmyslově nebo si jej může každý sám vyrobit doma. Je to vcelku jednoduchá věc. Stačí trocha odvahy, velký hrnec, voda, sojové boby a chuť to udělat! Sojových výrobků je ale už dnes na trhu dostatek. Od bobů suchých, různých pomazánek, salámů, párků, sekaných, karbanátků, burgerů, až po sladké deserty, ochucené nápoje a další potraviny ze soji. A my upřeme pozornost na sojový nápoj.

Použití sojového nápoje je mnohostranné. Můžeme jej pít jako mléko k jídlu, na müsli, do krémů, do slaných jídel i do sladkých pokrmů jak pro dospělé i pro malé děti. Do různých kaší, prostě všude tam, kam jsme zvyklí dávat mléko kravské. Na rozdíl od kravského mléka, v sojovém nápoji nejsou žádné alergeny a pokud přejde alergik na sojový nápoj jeho alergické reakce většinou mizí. Abychom byli ale poctiví je nutné zmínit, že na sojový nápoj může vzniknout alergie, ale je to velice malé množství lidí, kteří mají citlivost i na sojový nápoj. To ale zmírníme používáním i jiným nápojem, například rýžovým, pohankovým nebo ovesným.

Sojový nápoj má asi 30% plnohodnotných bílkovin, železo, hořčík, draslík, vápník, stopové prvky, zvýšený obsah lecitinu, vitamínu B1 (thiamin) a B3 (niacin), obsahuje mastné nenasycené kyseliny a tím napomáhá ke snížení hladiny cholesterolu (LDL). Mimo tyto výživové hodnoty má sojový nápoj velkou výhodu - není znečištěný viry, baktériemi, pesticidy a antibiotiky. Je silně zásaditý a to je velmi dobrá zpráva pro lidi, kteří mají žaludeční vředy nebo překyselení organismu, sojový nápoj je vhodný také pro lidi, kteří trpí intolerancí na laktózu, vysokým krevním tlakem, zvýšeným cholesterolem, zácpou, diabetem a ekzémy a aterosklerosou. Sojový nápoj pomáhá při anémii a najdeme v něm menší, ale nezanedbatelné množství fytoestrogenů to jsou rostlinné ženské hormony, které pomáhají harmonizovat období menopauzy. To už jistě objevily ženy v klimakteriu nebo i po něm.

V obchodě si všímejte co nabízený sojový nápoj obsahuje. Kvalitní sojový nápoj by měl mít alespoň 3% sojových bílkovin a více než 1% sojového tuku. Dejte také pozor na sušené náhražky, tam jsou zase další příměsi, které už nemusí mít očekávanou výživovou hodnotu.

Sojový nápoj už vzali na „milost" i pediatři, kteří byli donedávna velmi opatrní v doporučování sojového nápoje, jako náhražky za kravské mléko, pro malé děti. Pokud přejdeme v dětské výživě na sojový nápoj, je třeba také tento nápoj doplnit o vitaminy A a C, které sojový nápoj neobsahuje. Pokud je možné kojení, je to naprosto plnohodnotná výživa.

Bůh moc dobře stvořil živáčky a pro jejich základní výživu určil dobré věci. Pro telátka kravské mléko, pro kůzlata kozí mléko, pro ovečky ovčí mléko a pro člověka mateřské mléko. Ale dal i plnohodnotnou rostlinnou výživu, aby člověk měl i další možnosti a dostatek pestré stravy pro svůj zdravý vývoj a tělesnou i duševní svěžest.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat