ZiskejZdravi.cz

Lněné semínko

Lněné semeno je úžasnou, ale téměř pozapomenutou potravinou i nedoceněným lékem. Len setý je rostlina vysoká asi 1,2 m a kvete světle modře. Její nádherný květ má pět kališních a korunních lístků, které se později mění v pětipouzdrou tobolku. Naše země byla dříve velmocí v pěstování lnu a toto odvětví zabývající se pěstováním a zpracováním lnu se nazývá lnářství. Není to jen semeno, co nám len poskytuje, ale je to i koudel, která se používá například k výrobě celulózy a díky svým vláknům je využíván k výrobě látek a oděvů.

Dnes už toto blahodárné lněné semeno velmi dobře známe a je hlavně velice dobře dostupné. Má neocenitelné účinky na naše klouby a trávení. Ale měli bychom začít od začátku.

Výživovou hodnotou lněného semena jsou vyvážené vitaminy, nenasycené mastné kyseliny a minerály. Lněné semeno má 23% bílkovin, necelých 40% tuků, a skoro 30% sacharidů. Z vitaminů jmenujme vysoký obsah řady vitamínů B1, B2, B3, B5, B6 a vitamínu E, z minerálů zinek, draslík, hořčík, jód, síru, mangan, vápník, selen, železo a fosfor. Lněné semeno má 6% slizu, který je velkou pomocí při léčení střeva a žaludku. Z nenasycených mastných kyselin lněné semeno obsahuje kyselinu linolovou 60% a linolenovou 25% a omega 3 mastné kyseliny.

Lněná semínka mají protivirové, protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky, je to tedy potravina, která by měla být často zařazována do našeho jídelníčku. Lněné semínko obsahuje látky zvané lignany. Ty mají příznivé účinky na různé hormony a jsou užitečné v boji proti rakovině, bakteriím, virům a plísním. Ve lněném semínku u se najde až 800x více lignanů než ve většině ostatních potravin. Dále se doporučují jako doplněk léčby u astmatu, artritidy a zažívacích problémech.

Lněné semeno obsahuje vysoké procento oleje, je tedy potřeba ho užívat čerstvé. Semeno před konzumací čerstvě meleme, případně krátce uchováváme v ledničce.

Zažívací trakt - Když se zaměříme na zdravotní výhody pravidelné konzumace lněného semena, zjistíme, že lněné semeno pomáhá v celém trávicím traktu. Při zánětu žaludku, dvanácterníku a střev je vhodný slizovitý macerát ze lněného semene. Čerstvé pomleté nebo rozdrcené lněné semeno a hlavně odvar z něho, slouží jako výborný prostředek při zácpě a tím i hemeroidům. Stačí večer vypít dva šálky odvaru a často již ráno pozorujete zlepšení. Namleté semeno působí příznivě ve střevech, kde obnovuje střevní mikroflóru a harmonizuje zažívání, což lze využít při užívání antibiotik či chemoterapie. Při nemocech žaludku se používá lněný sliz, který se ze semena vyluhuje krátkým povařením či za studena. Tento sliz obalí sliznici žaludku a léčí a zabraňuje dráždění sliznice. Pomáhá i při infekcích žaludku a střev a léčí tak zvracení i průjem.

Infekce Horních dýchacích cest - Tento lněný sliz se využívá i při infekcí dýchacích cest společně s bylinkami tvoří léčivý a hojící čaj. Čaj se lněným semínkem pomůže při nachlazení a zahlenění.

Kožní problémy a klouby - Kožní záněty, popraskaná kůže, i zde je vhodné použít drcené lněné semeno. Lněné semeno má pozitivní vliv na záněty v kloubech.

Kardiovaskulární systém - V celém kardiovaskulárním systému je mocným preventivním pomocníkem pro obsah omega 3 mastných kyselin a snižování LDL cholesterolu. V neposlední řadě je lněné semínko prospěšné také pro svůj antibakteriální účinek.

Porod a menstruace - Lněné semínko patří i do výrazných úlevových prostředků při porodu. Necelé tři měsíce před termínem porodu je dobré pravidelné užívání asi jednu polévkovou lžíci drceného nebo pomletého lněného semene denně. Vzhledem k vazkému slizu, obsaženému ve lněném semeni, se vazy a porodní cesty stanou pružnější. Porod je potom pro rodičku i miminko klidnější. Také díky obsahu fytosterolů pomáhá len při stavech hormonální nerovnováhy. To ocení zvláště ženy, neboť tyto přírodní látky podobné estrogenům působí příznivě na ženské orgány.

Trochu si to zopakujeme; lněné semeno působí protizánětlivě, chrání cévy, snižuje cholesterol, podporuje hubnutí ( na 100 g je 2234 kJ/534 kcal.! ), upravuje krevní tlak, příznivě ovlivňuje cukr v krvi, upravuje metabolismus, působí preventivně proti rakovině prsu, zmírňuje návaly horka při menopauze a napomáhá plynulému pohybu střev a je účinné proti plísním.

Jak jsme si již řekli, je bohatým zdrojem vyvážených živin pro naše tělo. Je to malý zázrak a to i v kuchyni, můžete jej přidat do těsta na koláče, chleba, buchty nebo jako posypku na šišky. Lněné semeno je vhodné do polévky a na saláty, do jogurtů a jako dobré pojivo do karbanátků. Je mnoho způsobů využití lněného semene, takové maličké semínko a má tak obrovskou zásobárnu všech důležitých živin pro náš organizmus. Ne v přírodě nejsou náhody, které by se tak komplexně a úžasně staraly o veškeré lidské potřeby. Náhoda je jen chaos. I malé semínko jako je len vypovídá o úžasné ruce Stvořitele Hospodina, že?

Další rady a návody, jak lněné semínko prakticky využít při nejrůznějších problémech naleznete v článku Jak užívat léčivé lněné semeno.

Text: ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat