ZiskejZdravi.cz

Zázvor

Oddenek zázvoru je jedlá, aromatická bylina, dnes hojně používaná na celém světě. Původ není zcela jasný, dostupné zdroje uvádí Čínu, později Indii. Do Blízkého východu se zázvor dostal přes moře a podobným způsobem se zázvor šířil na evropský kontinent, do Afriky a Jižní Ameriky. Pravda je, že se zázvor rozšířil do celého světa, právě pro svou velice specifickou kořeněnou chuť a jeho tradiční používání trvá již několik tisíc let.

Aromatické látky zingiberen a bisabolen jsou obsaženy v oleji zázvoru a dodávají zázvoru aroma. Za štiplavou ostrou chutí můžeme najít chemickou látku gingerol, která má podobné vlastnosti jako kapsaicin, známe v čili papričkách a v pálivé paprice. Tepelným zpracováním se štiplavost změní na vůni, používanou v potravinářském a chemickém průmyslu.

Oblíben je zázvor růžový, hlavně v asijské kuchyni, ale ten je obarven syntetickým barvivem z kamenouhelného dehtu. Tato látka je v mnoha zemích zakázána. Je opravdu třeba být pozorný a dobře (!) číst složení výrobku při nákupu. Vyhnout se škodlivým barvivům lze jedině při jejich dobré znalosti. Zázvor si můžeme naložit doma. Jako barvivo můžeme použít červenou řepu a tím dosáhnout daleko zdravějšího výsledku.

Zázvor je možné používat jako prevenci proti rakovině, krevním sraženinám, působí proti závratím. V počátcích těhotenství může pomoci při raní nevolnosti, je výborným antioxidantem a má protizánětlivé účinky. Používá se také při tělesném vyčerpání a nechutenství. Zázvorový nálev si připravíme z 2g oddenku a 0,5 l vody a popíjíme po jídle. Toto množství nesmíme překračovat!

Zázvor jako léčivá potravina pomáhá při běžných a civilizačních onemocněních a jako takový musí být brán s ohledem na stáří organizmu a druh onemocnění. Jako prevence můžeme užívat zázvor v podobě čaje proti rýmě a nachlazení, sušiny jako přídavek do pečení a koření do studené i teplé ( slané i sladké) kuchyně.

Zázvor patří mezi ochucovadla a koření a jako takový má své nedostatky. Jeho oleje a aromatické látky mohou způsobit podráždění organismu a to jak sliznic tak vnitřních orgánů. Je třeba zvážit, jestli zázvor - v případě kuchyňské úpravy- nenahradit jiným, méně dráždivým kořením. V případě zázvoru lze chuť nahradit tymiánem, estragonem, bazalkou a rozmarýnem.

Každá bylina má své specifické zacházení. Při nedodržení postupu použití, může dosáhnout opačného efektu. Některé byliny při dlouhém vaření hořknou a zkazí potom celý dojem, chuť a vůni připravovaného pokrmu. Zázvor najdeme v obchodech v potravinách běžného požívání jako je zmrzlina, limonády i alkohol. Jak je vidět, vše co roste může být užito ke zdraví, případně uzdravení nebo může být zneužito. Bůh nám dal rozum na daleko vyšší úrovni než jiným stvořeným bytostem na zemi. Používáme-li rozum tak, jak bylo Stvořitelem zamýšleno, můžeme prožívat harmonii, zdraví a štěstí po celý život.

 

Text: ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat