ZiskejZdravi.cz

Dýně

Dýně je jedním z široce rozšířených druhů zeleniny, který je velice bohatý na antioxidanty a životně důležité vitamíny. Zatímco má tato prostá zelenina poměrně málo kalorií, obsahuje hodně vitamínu A 246% DDD a antioxidantů jako leutin, xantin a karotenů.

Také obsahuje množství minerálů, vitamínů C, E a omega 3 mastných kyselin. Obsahují také betakaroten, draslík a vápník. Obsahuje málo sodíku a hodně draslíku, což je velmi výhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem. Ti mohou dýni konzumovat v jakékoli formě každý den. Krom toho působí dýně mírně diureticky a tedy je dobrá při problémech s ledvinami.

Dýně vám pomůže i při žaludečních vředech, protože neutralizuje žaludeční kyseliny. Tím pomáhá i při pálení žáhy. Potřebujete-li mírné projímadlo, dýně vám poslouží. Obsahuje hodně rozpustné vlákniny, která působí na pohyb střev.

Dýně obsahuje tři nejúčinnější látky rostlinného původu, u kterých byl prokázán antikarcinogenní účinek - betakaroten, vitamin C a vlákninu.

Dýně se liší velikostí, tvarem i barvou. Obří dýně obvykle váží 4-6kg a ty největší mohou vážit až 25kg.Dýně mají obvykle oranžovou nebo žlutou barvu, některé druhy ale mohou být světle zelené, hnědé, bílé, červené i šedé. Jejich barva je hodně ovlivněna žlutooranžovými pigmenty v jejich slupce a dužině.

Dýňová semínka

jsou skvělým zdrojem dietní vlákniny a mononenasycených mastných kyselin, které jsou dobré pro zdraví srdce a které snižují riziko cévních chorob. Navíc jsou semena koncentrovaným zdrojem proteinů, minerálů a vitamínů. Dále jsou dýňová semínka výborným zdrojem aminokyseliny tryptofanu. Troptofan je tolik potřený pro správnou hladinu serotoninu v mozku, který ovlivňuje deprese a smutek.

Např. 100 g dýňových semen poskytuje 559 kalorií, 30 g proteinu, 110% DDD železa, 4987 mg niacinu (31% DDD), selenia (17% DDD), zinku (71%) atd., ale žádný cholesterol.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat