ZiskejZdravi.cz

Artyčok

Plod artyčoku je jedním z populárních jedlých květů středomořského původu. Jeho použití jako léčivé zeleniny je známé již od dávnověku.

Artyčoky mají málo kalorií a tuku. 100 g zeleniny obsahuje pouhých 47 kalorií. Nicméně jsou bohatým zdrojem vlákniny a antioxidantů. Poskytují 5,4 g vlákniny na 100 g, což je asi 14% DDD. Vláknina pomáhá proti zácpě a snižuje špatný LDL cholesterol.

Čerstvé artyčoky jsou výborným zdrojem kyseliny listové. Obsahují jí kolem 68 µg na 100 g, což je asi 17% DDD. Kyselina listová slouží jako koofaktor pro enzymy zapojené do syntézy DNA.

Artyčoky také obsahují vitamín C. Na 100 g jej mají kolem 20% DDD. Pravidelná konzumace potravin obsahujících vitamín C pomáhá tělu v boji proti infekčním a zánětlivým onemocněním.

Artyčoky jsou výborným zdrojem vitamínu K. Poskytují jej kolem 12% DDD. Vitamín K hraje významnou roli co se týče zdraví kostí a pomáhá zastavit poškozování neuronů v mozku. Je tak prospěšný pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou.

Artyčoky jsou také dobrým zdrojem antioxidantů, jako např. silymarin, kyselina kafeická a ferulická, které pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály.

Svým obsahem vitamínů skupiny B, jako niacinu, vitamínu B6, thiaminu a kyseliny pantothenové jsou artyčoky nezbytné pro optimální buněčné metabolické funkce.

Dále jsou artyčoky bohatým zdrojem minerálů jako měď, kalcium, draslík, železo, mangan a fosfor.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat