ZiskejZdravi.cz

Mateří kašička

Mateří kašička je velice specifická a cenná směs látek, kterou bychom našli i u jiného hmyzu, který sbírá pyl a krmí své larvy, ale pouze od včel medonosných tuto látku využíváme pro obnovu zdraví člověka v kosmetice, potravinářském a farmaceutickém průmyslu.

Včela medonosná krmí larvy kašičkou ze slinných žláz, ale jen mladušky staré 3-10 dnů. Mladší dělnice slinné žlázy ještě nemají a starší je mají v nečinnosti. V případě potřeby je ihned zmobilizují a to je jen v ohrožení budoucího pokolení.....

Mateří kašička je produkována hltanovými žlázami mladých včelích dělnic. Mateří kašička slouží jako krmivo nejen pro vývojová stádia larvy, ale také pro matku po celou dobu jejího života. Mateří kašička je koncentrátem obsahujícím hlavně bílkoviny a mnoho dalších složek. Mateří kašička se obtížně získává a z toho důvodu je produktem spíše novodobým. Získává se vybíráním nebo odsáváním z matečníků ve stáří larvy 4 dny. Mateří kašička se používá především v kosmetice, jako doplněk výživy ale najdeme jí i v lécích.

Složení mateří kašičky

Mateří kašička je tvořena ze 65-70% vodou , 13,5% bílkovinami, 12% cukry, 3% tuky, 0,3% minerálními látkami a 1,2%-6,2% ostatních látek (vitamíny, hormony, ...). Mateří kašička obsahuje malé množství hormonů, neznámých látek, minerálů, vitaminů, celkem je ale těchto složek na 60. Z tohoto komplexu nás zajímají hlavně minerály vápník, zinek, železo, draslík, hořčík, měď, mangan, kobalt, křemík, síra a fosfor. Z dalších složek stojí za zmínku cholinacetát- neuropřenašeč, velmi ojedinělý přírodní zdroj v čistém složení. Potom přibližně kolem 20 různých aminokyselin například kyselina nukleová (RNA), pantothenová ( B5 ) a další. Z vitaminů jmenujme celou škálu řady B: B1 - tiamin; B2- riboflavin; B3- Niacin; B5- kyselina pantotenová; B6- Pyridoxin; B7- biotin; B9- kyselina listová; B12- kobalamin (!) a některé v koncentrovaném složení. Z dalších vitaminů jsou to C, A, D, a E. Mnohé z nich jsou sice ve stopovém množství, ale při celkovém pohledu na mateří kašičku je to skutečně bohatý komplex pomocných látek i pro výživu člověka.

Léčebné účinky mateří kašičky

Pokud se zaměříme na léčebné účinky mateří kašičky jsou poměrně rozsáhlé. Mateří kašička svým složením působí velice dobře na naše celkové zdraví, hlavně při snížené obranyschopnosti organizmu, při nachlazení, bolestech kloubů, celkové skleslosti a špatné náladě. Mateří kašička zlepšuje psychiku, životní vitalitu, posiluje imunitu, vrací chuť do práce a obnovuje radost z každého dne.

Pro osoby přecitlivělé na pyl zklidňuje alergickou reakci i astma ( hlavně v případě bakteriální ataky). Osoby s vysokým nebo nízkým krevním tlakem pocítí úlevu, protože pravidelnou konzumací mateří kašičky se upraví krevní tlak, to působí preventivně proti infarktu a mozkové příhodě. Mateří kašička celkově zklidňuje organismus a tím je pomocníkem a východiskem pro citlivé osoby, nespavce nebo ty, kteří jen špatně usínají. Mateří kašičkou můžeme pomoci také našim játrům v celkové očistě a regeneraci.

Naše pleť a pokožka má velmi citlivou strukturu a je vystavena vlivům prostředí hlavně ve městech. Mateří kašičkou chráníme i naši pleť a osobám s akné, lupenkou - u té hlavně v raném stádiu, je mateří kašička výraznou pomocí. Můžeme ji mít doma stále po ruce pro případ lehkých popálenin a drobnějších odřenin. Při žaludečních nebo dva náctníkových vředech pomáhá mateří kašička v kombinaci s propolisem, k úplnému vyhojení a zároveň likvidaci bakteriálního původce. Ženy v menopauze a po ní poznají blahodárné působení mateří kašičky celkovou úlevou při návalech, stavech úzkosti a dalších potížích. Najdeme ho pro tyto účely například v preparátu Sarapis.

Celé roky a čím dál víc zjišťují chemici a vědci, že složení mateří kašičky je stále beze změn. Je svým složením stálá, a to skýtá mnoho možností při získávání ztraceného zdraví u většiny populace na zemi. Jistě je pravdou, že i přes snahy firem, které vyrábí kosmetiku nebo léky s obsahem mateří kašičky, zůstává její přirozená forma v sušené nebo čerstvé konzistenci, tou nejlepší cestou v boji proti civilizačním chorobám.

Poučme se od včel

A raritou je, že se nikomu ještě nepodařilo vyrobit syntetickou náhražku mateří kašičky v takové účinnosti a kvalitě jako ji získáváme od včely medonosné. Mateří kašička je napříč staletími naprosto ojedinělá léčebná pomůcka a čím víc je lidstvo zdánlivě vyspělejší a zná víc, přichází také na to, že to prostě nestačí. Vrací se pak zpět k přírodním prostředkům. Jako bychom si potřebovali odskočit vyzkoušet nějakou alternativu, ale při jakékoli úchylce od původního plánu Stvořitele zjišťujeme, že vlastní cesta nás zavádí daleko od plného štěstí a zdraví, které jsme dostali od Boha při stvoření. Málokdo z lidí, kteří ani Boha nemusí uznat, poznat a přijmout, používá rádo právě přírodní produkty s názorem, že jsou nejlepší. Jenomže nemohou uspokojivě vysvětlit jak se tu vzaly a jak to, že jsou k dispozici ve stále stejném složení a stejné kvalitě. A evoluční vývoj po miliony let? Tento názor v případě mateří kašičky neobstojí a vědci to stále častěji dokazují.

Text: ZiskejZdravi.cz

 Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat