ZiskejZdravi.cz

Cukr přírodní třtinový

Pokud chceme použít cukr, je nejzdravější variantou třtinový přírodní. Vyrábí se z cukrové třtiny, což je mohutná tráva v jejímž vnitřku je obsaženo 20% cukru. Tento cukr se zde ukládá jako produkt fotosyntézy a jde především o sacharózu ale i malé množství fruktózy a glukózy. Po sklizni se třtina lisuje a z vyteklé šťávy se vyrábí jantarově zbarvený třtinový cukr. Třtinový cukr je charakteristický příjemnou, lehce karamelovou chutí. Jako zbytkový produkt zůstane třtinová melasa.

Bílý cukr se prostý od všech minerálů a prospěšných látek. Když se dostane do organismu, potřebuje ke svému vstřebání minerály hlavně vápník a vitamíny především skupiny B, aby se vůbec mohl vstřebat. Proto je cukr zodpovědný za zvýšené vylučování těchto životně důležitých látek. Když je z cukru při výrobě odebereme, on si je zase odebere z našeho organismu. Třtinový cukr sice není nejlepší variantou ke slazení, je to stále koncentrovaný cukr, ale přeci jen alespoň obsahuje určité i když ne příliš velké procento těch minerálů a vitamínů. Brva třtinového cukru může být světle zlatavá až po tmavě hnědou, je to dáno množstvím melasy, která v produktu zůstane. Samozřejmostí je, že ta tmavší varianta bude zdravější a bude obsahovat minerálů více.

Na trhu můžete koupit hned několik druhů hnědých cukrů. Je důležité aby na obalu bylo napsáno vyrobené z cukrové třtiny, protože jinak to může být cukr řepný, který je pouze obohacen o cukrovou melasu. Cukrová melasa je pak ale pouze na povrchu krystalku a nepronikne dovnitř, což nemá valného významu.

Pokud chcete osladit své jídlo opravdu zdravěji, použijte přednostně javorový sirup, med, sušené ovoce (datle, rozinky, hrušky..), melasu nebo sladěnku z ječmene.

Text: ZiskejZdravi.cz

 

 

 Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat