ZiskejZdravi.cz

Šalvěj

Šalvěj  je léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých. Její užití v léčitelství je velmi široké a dříve se věřilo, že vyléčí téměř všechno. Šalvěj je nahořklou bylinou, která má příznivé účinky na zažívací systém. Zmírňuje křeče, tvorbu plynů, zvyšuje vylučování žluči, podporuje trávení a působí antisepticky. Právě proto byla dříve využívána  našimi předky ve staročeské kuchyni tak jako petrželka. Přidávala se do omáček, nádivek, k ochucení sýrů.

Výborné účinky šalvěje se uplatní i v gynekologii. Upravuje menstruaci a má protikřečové účinky, reguluje menstruační bolesti, odstraňuje poruchy a užívá-li se měsíc před porodem stimuluje porodní kontrakce. Plodnost zlepšuje tím, že reguluje hormonální rovnováhu v těle ženy. Doporučuje se ale také v případě vaginismu, frigidity a poševního výtoku. Zastavuje laktaci.

Krom toho Šalvěj posiluje  a povzbuzuje i nervový systém. Užívá se při závratích, depresích, nízkém krevním tlaku, stařeckém třesu.  Zmírňuje pocení a je velmi silným přírodním antiperspirantem.

Diabetici šalvěj ocení také, protože snižuje hladinu cukru a umožňuje tak užívat nižší dávky antidiabetik.

Po šalvěji sáhneme i při léčbě zánětu dásní, aftů, mandlí, hltanu, kožních nemocí, ran, bodnutí hmyzem.  Droga je i osvědčenou přísadou do čajových směsí při léčbě různých druhů rakovin. Čistí tělo, odvádí hleny a celkově posiluje. Působí na kůru velkého mozku, což je blahodárné při duševní vyčerpanosti, zlepšuje koncentraci, ostří smysly i paměť.

No řekněte není to zázrak z Boží lékárny?

Pozor! Ve velkých dávkách může být šalvěj toxická a vyvolávat křeče. Nedoporučuje se při kojení, těhotenství (kromě posledního měsíce) a stavech podrážděnosti.

Připravíme si: Nálev – v 1 litru vylouhujeme 15-30g listů a květů a pije se až 4x denně. Esenci užíváme 2-4 kapky třikrát denně.

Odvar z 80-100g listů na 1 litr vody použijeme na obklady, výplachy, koupele a kloktání.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat