ZiskejZdravi.cz

Propolis

Propolis je poměrně známá aromatická látka a každý z nás se již s tímto pojmem jistě setkal, nebo o něm slyšel vyprávět. Je to pryskyřičná emulze typické vůně, kterou najdeme v úle včely medonosné. Mimo to, že včela medonosná snáší do úlu všechno pro tvorbu medu, tak ještě udržuje a desinfikuje prostory úlu pomocí propolisu.

Právě propolis je účinnou stavební hmotou, která má složení a barvu podle stáří, druhu pupenů a kůry rostliny kde ji včela našla. Další zpracování pryskyřice po sběru proběhne už v úle příměsí výměšku svých žláz a přímo cílenou aplikací na místo určení. V teplém prostředí je propolis tvárná hmota s výbornou vlastností tmelu na škvírky v úle, ale jakmile zatuhne je tvrdý a lámavý. Včely se tak starají o čisté, utěsněné a bezinfekční prostředí v úle. Většího vetřelce, který se dostane do nitra úlu včely zabijí a protože ho nemohou dostat ven, postupně ho obalí právě propolisem, aby zamezily šíření infekce při rozkladu těla.

Vědeckým zkoumáním propolisu se ukázalo, že obsahuje látky poměrně širokého spektra, ale mezi podstatné patří chrom, křemík, stroncium, železo, mangan, zinek, vápník, měď a hořčík.

Složení propolisu

Propolis se zkládá z proměnlivého podílu jednotlivých složek pryskyřičných látek (asi 50 %), včelího vosku (asi 30 %), balzámů a éterických olejů (do 10 %). Vitaminy skupiny B se vyskytují v množství kolem 1 ppm. Zbarvení propolisu je ovlivněno přítomností stopových prvků reagujících s flavonoidními barvivy na šedočerné nebo zelenočerné látky.

Biologická aktivita propolisu

Propolis má bakteriostatické účinky např. na Bacillus subtilissalmonelystafylokoky a jiné. Působí negativně na růst různých druhů hub a kvasinek. Tyto účinky má propolis díky účinky přítomnosti flavonoidů a z menší části přítomným derivátům organických kyselin.

Z výše uvedeného popisu je zjevné, že propolis je jedinečnou přírodní pomocí použitelnou pro různé druhy onemocnění a potíží jak vně, tak uvnitř našeho organismu.

Je málo prostředků, které skutečně můžeme použít na větší množství neduhů, ale propolis k nim patří oprávněně. Jen jedna překážka může zabránit jeho použití a to je alergie. Někteří lidé jsou alergičtí na různé druhy léků, chemické látky a barvy, květiny, sluníčko, ořechy, zimu, srst zvířat a propolis nevyjímaje.

Na druhou stranu, pokud na propolis alergičtí nejsme- to se musí vždy(!) vyzkoušet na hřbetu ruky a počkat na reakci organismu, máme přírodní účinnou léčebnou látku.

Propolis má několik forem ať jde o tinkturu nebo o masti, gely, zubní pastu, spreje a podobně. Ale asi nejjednodušší je naučit se používat propolis v jeho přirozeném složení.

Léčivé účinky propolisu

Velmi účinné antibakteriální působení propolisu je právě při projevech plísně na chodidlech a na pokožce těla. Plíseň je houba, která si nedá říci, že ji na těle nechceme. A jeden z prostředků, který ji zlikviduje spolehlivě je propolis. Plíseň vznikne rychle, ale její likvidace je otázkou trpělivosti a důslednosti. Propolisem je možné doléčit a preventivně působit proti různým gynekologickým potížím a různých mykózám. Je také schopným pomocníkem při nachlazení a chřipce. Při zánětlivém bolestivém onemocnění kloubů propolis pomáhá v podobě obkladů a zábalů. Při kloktání propolisem zabráníme tvorbě různých kvasných procesů v ústech a krku.

Účinky propolisu, jako silného antioxidantu, mohou zaznamenat lidé, kteří trpí na různá kožní onemocnění například atopickým ekzémem. Propolis je vhodným prostředkem při různých drobnějších poraněních pokožky i malých spáleninách, případně odřeninách je ale velmi důležité nedávat propolis na otevřené krvácející rány a do okolí očí a do očí.

Propolis je také velikým pomocníkem při léčbě vnitřních orgánů jako je žaludek- vředová choroba dvanáctníku a překyselení. Dalším důležitým orgánem jsou játra, propolis je velmi účinným prostředkem při jejich oslabení. Propolis pomáhá ledvinám včetně močového aparátu, při střevních potížích hlavně při zánětech sliznice střeva. Propolis také pomáhá při ochraně organismu ve zhoršeném životním prostředí vlivem působení volných radikálů.



Ano, kdybychom posoudili propolis jako další možnost, jak napomoci našemu zdraví je to správná volba. A protože všechno souvisí se vším, propolis je účinným ochráncem naší imunity a posilujícím prostředkem při oslabení organismu hlavně po nemoci.

Ale abychom byli objektivní, je vždy potřeba, hlavně u závažnějších obtížích, obrátit se na lékaře, aby nedošlo k zanedbání některé vážné choroby. Propolis je výborným lékem a preventivní ochranou proti všelijakým nemocem, je ale také velmi důležité vždy vědět, jak ho používat.

Bůh dal včele medonosné jako dar umět si opravit a udržovat své obydlí pomocí výroby propolisu. Bylo by škoda této pomoci z Boží lékárny nevyužít pro opravu a udržení našeho zdraví. Včela je jedinečným tvorem a pokud budeme více studovat její schopnosti a přednosti porozumíme, že tak malý tvoreček - pouhý hmyz, je nemohl získat jen postupným vývojem, ale tak vyjímečné schopnosti musel dostat od svého Stvořitele.

Text: ZiskejZdravi.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat