ZiskejZdravi.cz

Sojová omáčka

Sojových omáček, které nabízí náš trh, je hned několik, ale ne každá je prospěšná. V běžných obchodech najdeme sojovou omáčku, která se nevyrábí fermentací, je plná příměsí a ochucovadel například ve složení je psáno, že obsahuje rajčatový protlak, ocet, kvasnicový výtažek a podobně. O „Éčkách" se raději ani nezmiňuji. Je jich tam dost a navíc tam nenajdeme žádné zdraví prospěšné enzymy a vitaminy.

My zaměříme naši pozornost na sojové omáčky Shoyu. Je to omáčka vyráběná fermentací z pražené rozdrcené pšenice a rozdrcených napařených sojových bobů. Fermentace probíhá pomocí slané vody, času a činidla- Aspergillus oryzae. Tato nepatogenní plíseň kvasí (fermentuje) spolu s pšenicí a sojovými boby dlouhé měsíce v sudech. Tam také získá sojová omáčka svou výraznou chuť. Při tomto procesu vzniká významný vitamin B12 . Omáčka Tamari je vyrobena pouze ze sóji a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě Misa.

Sojové omáčky výrobou a „zráním" získávají řadu enzymů prospěšných našemu tělu. Ale ať už používáme jakoukoli z těchto sojových omáček do výborných receptů, děláme hlavně dobře našemu nervovému systému, trávení a zvyšujeme odolnost organismu hlavně v době častých viróz. Obsah vitaminu B12 , v sojových omáčkách, spolu s kyselinou listovou pomáhá tvorbě krevních buněk. Jeho nedostatek poškozuje nervová vlákna v míše. Je proto dobré zařadit sojovou omáčku do jídelníčku. Jejich využití je prakticky možné ve všech jídlech s výjimkou sladkých pokrmů. Mezi další výhody sojových omáček patří, že je můžeme postavit na stůl místo slánky. Dochucením splní hned dvě funkce dosolí a neuškodí.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat