ZiskejZdravi.cz

Sůl

Sůl je v České republice velmi oblíbená. Jak uvádí ČT 24 jsme ze 43 sledovaných států na pátém místě v konzumaci soli. Tato statistika není zrovna pochvalná a málokdo si uvědomuje že spotřebuje průměrně 5,5 kg soli za rok, tedy 14-15 gramů soli denně. V našich dalších článcích si napíšeme jak může sůl působit negativně na organismus a co se v těle při její zvýšené konzumaci děje. Přestože v malém množství je sůl prospěšná a organismus jí potřebuje, ve větším množství působí sůl jako droga a ohrožuje zdraví.

Rozeznáváme několik druhů soli nebo-li NaCl. Sůl existuje kopaná, horská, mořská a další. Sůl známe jako jemné bílé nebo lehce zabarvené krystalky, či solné hrubší útvary. Ta, která nás zajímá a kterou bychom měli v malé míře používat je mořská sůl či horská. Tato sloučenina minerálních látek je pro lidský organismus vyváženým ochucovadlem. Pokud to se solí nepřeháníme, je cenná hlavně pro svůj obsah minerálních látek. Z obrázku vidíme v jakém poměru je například obsažena sůl v mořské vodě. Je jí poměrně málo a když ochutnáme mořskou vodu je opravdu silně slaná.

Mořská sůl obsahuje z 55% chlorid, asi z 30% sodík, necelých 8% síranu, potom vápník, draslík, hořčík a stopové prvky.

Složení mořské soli a vody

Zdroj obrázku - Wikipedie

Naše tělo přijímá z potravin dostatek soli, ale je pravda, že když přisolíme jídlo jeho chuť je výraznější. Sůl je pro nás nezbytná pro udržení rovnováhy tekutin, tím i krevního tlaku následně pro správnou funkci srdce a celkově celého organismu. Sůl pomáhá vstřebávání přijímaných živných látek ve střevě a v ledvinách. Sůl najdeme i v krvi, je to jedna z nejdůležitějších iontových složek. Chlor, který je nedílnou součástí soli, je v jisté formě také hlavní součástí žaludečních šťáv. Vše souvisí se vším a tak je to i v lidském těle. Stačí malého odchýlení třeba jednoho minerálu a okamžitě naše tělo vydá signál o pomoc. Je to velice křehký systém, ale pokud jej vyživujeme správnou výživou, máme dostatek energie a náš imunitní systém pracuje jako dobře namazaný stroj.

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat