ZiskejZdravi.cz

Petržel

Petržel je od nepaměti velmi využívanou zeleninou, ale i bylinkou. Kdo by někdy nepřidal do svých jídel petrželku. Tu většinou pěstujeme na svých zahrádkách, ale i za okny. Petržel obsahuje silice(nejvíce apiol), které jsou významné v boji proti rakovinným buňkám a velké množství flavonoidů, které mají antioxidační vlastnosti. Kromě toho má petržel 3x více vitamínu C než pomeranč a tak významně pomáhá obranyschopnosti. Karotenoidní antioxodanty lutein a zaxantin zase pozitivně působí na náš zrak. Velké množství chlorofylu zajišťuje dobrou tvorbu nové krve - červených krvinek, a tak petržel pomáhá lepšímu okysličení a detoxikaci organismu.

Tato vyjímečná rostlina pomáhá také bojovat v těle proti zánětům. Petržel je močopudný, takže ho ocení všichni, kteří potřebují snížit krevní tlak. Velké množství chlorofilu udržuje pod kontrolou tělesné pachy zvláště při pocení, a oceníte ho tedy i při větší konzumaci cibule a česneku. Petržel působí i proti nadýmání a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Významný je i čistící účinek na pleť a proto je často součástí očistných kůr. Jistě uznáte, že takovouto škálou účinků se dá petržel právem zařadit mezi „superpotraviny".

Obklady z petržele dokáží zklidnit reakci po štípnutí hmyzem, zmírňovat záněty, šťáva z čerstvé nati pomáhá v boji proti vším. Pokud vám krvácí dásně zkuste žvýkat kořen.

Účinná je celá rostlina jak kořen, tak zelené nadzemní části a z pěstitelského hlediska se rozdělily odrůdy na ty které se pěstují pro nať, a ty které jsou využívány pro kořen. Chcete-li používat petrželovou šťávu, nesmíte ve velkém množství, protože vyšší dávky tlumí nervovou soustavu, ale pouze přidávat k jiným šťávám například šťávě mrkvové. Pozor v těhotenství - zvyšuje kontrakce dělohy, při dně a zánětu ledvin!

Kromě zařazení do jídelníčku můžeme užívat i nálev z natě 1pol. lž. čerstvé natě zalijeme sklenicí horké vody a užíváme 4x v průběhu dne.

Složka

Jednotka

Průměrný obsah

Prvek mg/100 g

Průměrný obsah

Složka mg/100g

Průměrný obsah

voda

g/100 g

83,1

Na

33

vitamin C

190

bílkoviny

g/100 g

3,0

K

760

vitamin D

0

tuky

g/100 g

1,3

Ca

200

vitamin E

1,7

cukry

g/100 g

2,3

Mg

23

vitamin B6

0,09

celkový dusík

g/100 g

0,47

P

64

vitamin B12

0

vláknina

g/100 g

5,0

Fe

7,7

karoten

4,04

mastné kyseliny

g/100 g

0

Cu

0,03

thiamin

0,10

cholesterol

g/100 g

0

Zn

0,7

riboflavin

0,06

energie

kJ/100 g

141

Mn

0,2

niacin

1,0

zdroj tabulky: wikipediaEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat