ZiskejZdravi.cz

Včelí pyl - koncentrované zdraví

O včelím pylu se říká, že je to nejkomplexnější přírodní potravina, a je to pravda. Pylová zrnka jsou samčí pohlavní buňky rostlin, které včela sbírá pro jejich vysoký obsah bílkovin a dalších cenných látek. Pylová zrnka obsahují to nejlepší, co příroda může poskytnout. Je to vzácný dar moudrého Stvořitele. V pylu najdeme 20 - 49 % bílkovin (kompletní složení všech esenciálních aminokyselin), potřebných k růstu i obnově buněk, 25 - 48 % jednoduchých i složených cukrů, 3 - 14 % tuků, hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky a antioxidanty. Z nejdůležitějších vitamínů se uvádí vitamíny skupiny B, vitamín E a D, karoteny.

Pyl oceníme v době zvýšené psychické nebo fyzické zátěže, působí příznivě na vývoj dětského organismu, přispívá k regeneraci vlasů a nehtů. Terapeuticky vám může pyl pomoci v obdobích rekonvalescence a pooperačních stavů, při ztrátách hmotnosti, při poruchách tělesného i psychického vývoje, zkrátka všude kde je potřeba regenerace a detoxikace organizmu i jako přirozený a čistě přírodní doplněk stravy. Urychluje léčebné procesy řady různých chorob, podporuje imunitu, osvěžuje organizmus a podporuje látkovou výměnu. Přispívá k prodloužení délky života, po čemž většina lidí touží.

Žaludek a střeva - zlepšuje střevní těžkosti jak zácpu, tak průjem, chuť k jídlu a normalizuje činnost trávicí trubice.

Játra a žlučník - pyl napomáhá při akutních a chronických chorobách jater i onemocnění žlučníku.

Nervová soustava - pyl zvyšuje psychickou a tělesnou kondici, posiluje nervový systém a uklidňuje jej. Trpíte-li nespavostí budete-li užívat pyl večer pomůže vám navodit klidný spánek.

Cesty dýchací - léčí horní cesty dýchací a při infekcích uvolňuje hleny.

Srdce a cévy - pyl léčí anémii - chudokrevnost a poradí si i s vysokým krevním tlakem který snižuje. Pyl vám sníží obsah cholesterolu v krvi a pomáhá proti ateroskleróze - kornatění a rozšíření tepen.

Váha - včelí pyl pomáhá regulovat hmotnost, tedy snížit váhu při obezitě a naopak zvýšit váhu při podvýživě.

Kůže - pyl léčí chronické ekzémy a vyrážky a pokud máte zranění či spáleninu urychluje zacelení a zhojení. Pyl obsahuje také látky proti stárnutí.

Pohybový systém - zmenšuje revmatické bolesti (hlavně nohou)

Močové cesty - léčí záněty předstojné žlázy - prostaty, ale při onemocnění ledvin se pyl pro svůj velký obsah bílkovin nedoporučuje.

Alergie - zde je potřeba varovat protože pyl může vyvolat u alergiků alergické reakce. Pyl zavádějte do stravy pomalu a obezřetně. To neplatí pro pyl Perga - včelami upravený, ten alergie nezpůsobuje.

Chcete-li pyl užívat je potřeba vědět...

Pylové zrnko je tvořeno bílkovinnou hmotou, která je obalena tuhou blankou. Ta blanka chrání obsah zrna před vlivy počasí, ale třeba i před silným narušením kyselinami žaludku. Proto je potřeba aby pylové zrnko prošlo úpravou kvašením a pylové zrnko tak nabobtnalo a ochranná blanka praskla. Zároveň se při tomto procesu výživné a cenné látky znásobí a pyl získává na větší účinnosti. Pyl tedy existuje rouskovaný - bez úpravy, nebo pyl plástový Pelgra, který již upravily přímo včely v plástech.

1) Pyl můžete zakoupit ROUSKOVANÝ, to je pyl který je nasbírán tak že se zachytí na mřížce umístěné u vchodu do úlu, kterými včela musí projít, a tím na nich zanechá 10 % až 50 % procent pylu. Včelám se nikdy nesmí takto odebrat více než 30 % pylu, jinak by zeslábly. Tento pyl by jste si měli naložit

  • do medu - 1 kg medu na 1 kg pylu a nechat několik dní zavázané jen ubrouskem. Proces kvašení časem proběhne a pylová zrnka nabobtnají. Užívá se 1-2 čajové lžičky denně.
  • nebo nechat pyl kvasit takto. Převařit 25 ml vody, po vychladnutí přimíchat 15 g medu a 100 g pylu. Řádně promíchat, napěchovat do skleničky a nechat 3 dny v otevřené sklenici. Potom se uchovává v lednici.

2) Pyl PLÁSTOVÝ "PERGA" je to nejkvalitnější a nejúčinnější forma pylu. Je to květový pyl získávaný z plástů včelstva, který je přepracován včelami přímo v úle. Zde je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během něhož vznikají velice důležité substance bez vnějšího zásahu. Perga je o více než 50% účinnější než květový pyl rouskovaný a nevyvolává alergické reakce.

Je zajímavé popřemýšlet, kde takový nepatrný tvoreček, pouhý hmyz vzal tolik moudrosti a ví o tom, že tento pro něj životně důležitý pyl musí ještě zpracovat a nechat zkvasit. Včela a její život je vůbec úžasným důkazem moudré vyšší moci našeho Stvořitele, který do každého zvířecího tvora zabudoval tyto úžasné instinkty díky nimž přežívají.

Text:ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat