ZiskejZdravi.cz

Banán

Banány jsou jedním z nejvíce konzumovaných druhů ovoce na naší planetě. Zakulacené žluté ovoce obsahuje hodně draslíku a pectinu, vlákniny a magnésia a vitamínů C a B6. Banány mají hodně antioxidantů, které poskytují ochranu proti volným radikálům, s nimiž přicházíme do kontaktu každý den.

Banány zmenšují otoky, chrání proti rozvoji cukrovky typu 2, pomáhají při hubnutí, posilují nervový systém a pomáhají při tvorbě bílých krvinek.

Banány jsou dobré pro naše srdce. Jsou plné draslíku a mají nízký obsah sodíku, což pomáhá chránit kardiovaskulární systém při vysokém krevním tlaku.

Banány mohou pomoci při překonávání depresí, vzhledem k tomu, že obsahují vysokou hladinu tryptofanu, který tělo přeměňuje na serotonin, náladu povznášející mozkový neurotransmiter. Plus vitamín B6 napomáhá dobrému spánku a magnesium pomáhá relaxovat svaly.

Banány mají hodně vlákniny. Jeden banán jí obsahuje téměř 10 procent naší denní spotřeby. Vitamín B6 může také pomáhat v prevenci cukrovky typu 2 a při snižování nadváhy.

Banány obsahují sice malé, ale významné množství vitamínu A, který je nezbytný pro ochranu našich očí, udržuje normální zrak a dobré noční vidění. Vitamín A obsahuje složky, které chrání membrány kolem našich očí.

Banány také napomáhají udržovat silné naše kosti, protože obsahují množství fructooligosacharidů. Jde o nestravitelné karbohydráty, které povzbuzují probiotika přátelská pro trávicí systém  a zvyšují schopnost těla absorbovat kalcium. Některé výzkumy ukazují, že konzumace rozumného množství banánů může chránit před rakovinou ledvin. Švédská studie z roku 2005 zjistila, že ženy, které jedly více než 75 porcí ovoce a zeleniny snížily riziko rakoviny ledvin o 40 procent, přičemž banány byly nejefektivnější.

Pokud vás zastihnou průjmy, jsou to banány nebo banány s jablky, které vám pomůžou na ozdravění zažívání. Jsou prospěšné i při celiakii.

S konzumací banánů jsou ovšem spojena i určitá rizika. Při jejich nadměrném jedení můžeme trpět bolestmi hlavy a ospalostí. Banány také obsahují dost cukru, což může být rizikové pro rozvoj zubního kazu. Doporučená denní dávka banánů jsou podle odborníků 2 kusy ovoce.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat