ZiskejZdravi.cz

Citrón

Citrón je jedním z nejlepších druhů ovoce pro naše zdraví. Přestože je citrón kyselý, nenechte se zmást, v těle působí zásaditě a pomáhá tak naše tělo neutralizovat. Proto je citronová šťáva výborným lékem i prevencí mnoha obtíží, které jsou způsobeny překyselením našeho těla ze špatné životosprávy. Jedna lžíce citrónové šťávy se sklenicí vody každé ráno je výborným životabudičem. Nejznámější využití citrónu je jako okyselovadlo do různých pokrmů, nebo nápojů.

Citrón je zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších minerálů. Rovněž také bioflavonoidů (vitamín P), pektinu, vonných silic, provitaminu A, vitamínu B, a kolem 3% sacharidů. Citrony obsahují velké množství kyseliny citronové a přibližně kolem 87% vody, přesto působí v těle jako zásada, protože reguluje množství žaludečních kyselin, jejichž velké množství je vyplavováno při konzumaci zásaditých pokrmů.

Citrón je užitečným pomocníkem v přírodní léčbě a zvláště prevenci. Působí antioxidačně a rozpouští usazeniny v těle, především v ledvinách, játrech, žlučníku. Napomáhá vylučování škodlivin z jaterní tkáně a je pomocníkem při revmatismu a rozpouštění tělních kamenů. Dá se tedy říci, že citrón čistí krev.

Citrón je silně antiseptický, protizánětlivý a svíravý, a proto se používá jako první pomoc při řezných ranách, bodnutí hmyzem, ekzémech či jiných nežitech. Jeho velký obsah vitamínu C podporuje imunitní systém a je tak nápomocen při veškerých infekcích. Je mnoho dalších účinků citrónu a mezi ně patří vyrovnávání krevního tlaku, snižování horečky. Citrón je přírodním zdrojem vitality. Pokud budete užívat citronovou šťávu před každým jídlem, dodá vám sílu a pomůže předejít mnohým nemocem.

Použít se dá i citrónová kůra z chemicky neošetřených citrónů (to je důležité, protože voda chemické ošetření nesmyje!) Citrónová kůra obsahuje větší množství cenných látek než samotná šťáva, obsahuje řadu zdraví prospěšných bioflavonoidů, které jsou důležité zejména pro správnou funkci a kvalitu cév. Ale i tak bychom byli při jejím používání raději střídmí.

Citrón můžeme použít s úspěchem i jako dezinfekci vody a jako bělidlo zubů, nehtů i kůže (kruhy pod očima). Zbaví vás spolehlivě smrdutého dechu a zubního kamene (jen pozor aby ho nebylo moc a neleptal sklovinu), nebo se používá jako dezinfekce při vaginálních obtížích i jako prevence vaginálních infekcí. Kuřákům také pomůže citrón při odvykání kouření - vždy když dostanete chuť na cigaretu spolkněte trochu citrónové šťávy.

Bůh zakódoval do tohoto chuťově ne zrovna lahodného ovoce zvláštní sílu a pokud si jej oblíbíte posílí vás na těle i na duchu.

Složka

Jednotka

Průměrný obsah

Prvek mg/100 g

Průměrný obsah

Složka mg/100g

Průměrný obsah

voda

g/100 g

86,3

Na

5

vitamin C

58

bílkoviny

g/100 g

1,0

K

150

vitamin D

0

tuky

g/100 g

0,3

Ca

85

vitamin E

-

cukry

g/100 g

3,2

Mg

12

vitamin B6

0,11

celkový dusík

g/100 g

0,16

P

18

vitamin B12

0

vláknina

g/100 g

-

Fe

0,5

karoten

0,018

mastné kyseliny

g/100 g

0,2

Cu

0,26

thiamin

0,05

cholesterol

g/100 g

0

Zn

0,1

riboflavin

0,04

energie

kJ/100 g

79

Mn

-

niacin

0,2

Zdroj tabulky: WikipedieEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat