ZiskejZdravi.cz

Hlíva ústřičná

Hlíva se pěstuje už i v naši zemi a je to dobře, protože hlíva ústřičná se řadí svými vlastnostmi do kategorie léčivek. Díky polysacharidickému beta 1,3 d-glukanu - který kontroluje hladinu cholesterolu v krvi, je naše tělo odolnější proti infekcím, zánětům, plísňovým chorobám, škodlivým bakteriím a je blahodárná při tvorbě červených krvinek. Je účinná proti chřipce a podobným virózám, pomáhá při malárii, bércových vředech, zachycuje volné radikály, podporuje činnost jater. Vláknina hlívy podporuje peristaltiku střev, tím odstraňuje z těla odpadní a případně jedovaté látky. Hlíva ústřičná se dá využít jako prevence proti rakovině a proti vlivům různého škodlivého záření.

Pleurotin - je antibiotikum a antitrombotikum obsažené v hlívě ústřičné. Při pravidelné konzumaci je výborným prostředkem proti hemeroidům, pomáhá i při léčbě ekzémů a lehkých popálenin.

Hlíva ústřičná obsahuje skupinu statinů, kterých obsahuje 0,4-2,7 % v sušině - to jsou látky, které ovlivňují špatný cholesterol v krvi a velmi zvláštním způsobem „zařídí", aby v krvi byl ve větším množství ten laskavý cholesterol. Sušená plodnice hlívy ústřičné obsahuje mnoho důležitých složek, například vitamin C a B, kyselinu folovou thiamin, niacin a riboflavin. Dále obsahuje minimálně tuku, asi 1/4 bílkovin, 50% uhlovodanů a kolem 8% minerálních látek.

Hlíva ústřičná je sice houba, ale úspěšně bojuje proti plísní. Dočetla jsem se o ní, že je v jistém smyslu masožravou rostlinou - údajně tak získává dusík, který zase ona potřebuje pro svou výživu.

Hlíva ústřičná je opět jedna s nepřeberné řady malých Božích lékáren v naprosto přirozeném a vyváženém stavu, kdy se dá ještě kombinovat s dalšími potravinami a tak obohacuje náš jídelníček a celkem malými náklady a zároveň velice účinně chrání naše tělo.

Pokud byste chtěli užívat jako plnohodnotné léčivo, je dobré ji usušit. Jestliže ji chcete pravidelně přidávat do potravy, můžete ji snad mimo sladkých jídel přidat všude.

Text: Ziskejzdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat