ZiskejZdravi.cz

Rybíz červený

Také máte rádi červené a lesklé kuličky červeného rybízu? V létě jsou opravdu příjemným nakyslým osvěžením za horkého počasí. Používají se ale také upravené ve formě želé, marmelády, či omáček. Často se setkáváme s tím, že lidé mnoho druhů ovoce či zeleniny vyřazují ze svého jídelníčku pro chuť která jim nechutná. Každé ovoce má ale své unikátní složení a účinky, a každé přináší pro naše tělo posílení pro některou oblast. Posuďte sami třeba obyčejný červený rybíz.

Rybíz neobsahuje prakticky žádný tuk a má málo kalorií. Šálek červeného rybízu obsahuje pouhých 63 kalorií a méně než 1 g tuku. I když účinky černého rybízu jsou mnohem širší, i červený rybíz není pozadu.

Červený rybíz obsahuje dostatek vlákniny, téměř 5 g na 1 šálek čerstvého ovoce. Tím rybíz podporuje trávení a pomáhá při některých střevních chorobách. Zároveň chrání před zácpou a ostatními trávicími problémy. Dostatek vlákniny ve stravě má za následek zdravou hladinu cholesterolu a zmenšení rizika srdečních chorob. Také se jí dá kontrolovat chuť k jídlu a je tak přínosná při redukčních dietách, protože vyvolává pocit sytosti.

Červený rybíz pomáhá regulovat krevní tlak, a udržovat zdravé srdce. Obsahuje totiž dostatek draslíku, který je také nezbytný pro pohyb svalů a pomáhá při trávení. Šálek červeného rybízu obsahuje 308 mg z doporučených 2000 mg draslíku, který bychom měli mít každý den. Jeho nedostatek by mohl vyvolat svalové křeče, slabost a nepravidelný srdeční tep.

Červený rybíz také posílí vaší imunitu. Pomůže při léčbě horečnatých nemocí a nemocí z nachlazení - virové a bakteriální infekce, chřipka, zánět dutin, bronchitida, angína, infekce sliznice. Šálek červeného rybízu totiž obsahuje kolem 46 mg vitamínu C. Doporučená denní dávka pro muže je 90 mg a pro ženy 75 mg vitamínu C. Adekvátní příjem vitamínu C chrání náš imunitní systém a produkuje kolagen, který udržuje zdravou pleť a pomáhá při hojení ran. Vitamín C je antioxidant, který bojuje proti poškození organismu volnými radikály.

Šálek červeného rybízu obsahuje 15 mg magnésia. To je důležité pro naše tělo, protože chrání zdraví našich kostí, hraje důležitou roli v srdeční funkci a také má co do činění s našimi nervy a svaly. Pomáhá také regulovat krevní cukr a krevní tlak, stejně tak chrání náš imunitní systém.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat