ZiskejZdravi.cz

Med

Tato sladká a lahodná potravina je živou zásobárnou výživných látek a krom toho obsahuje velké množství enzymů a dalších látek hubících mikroorganismy. Právě proto se vám med nezkazí (pouze pokud je chybně předčasně stočený tak zkvasí), nezplesniví a nepřežije v něm žádný z mikroorganismů. Ve staročeských textech se med nebo-li plást medu označuje slovem strdí.

Včely med vytvářejí z nektaru nebo medovice ze živých částí rostlin, kterou včely sbírají, přetvářejí a smíchají se svými specifickými látkami, zahušťují a pak uskladňují v plástech. Zajímavostí je, že včela aktivně odfiltrovává škodlivé látky z nasbíraného nektaru. To znamená pesticidy, těžké kovy a jiné škodliviny a ukládá je v jedovém váčku.

Až do 17. století, než se začal používat třtinový a řepný cukr, byl hlavním sladidlem med. Vytlačení medu z moderní kuchyně ale nepřineslo žádné zdravotní výhody. Základním složením medu je Fruktóza 38%, Glukóza 31%, Sacharóza 1% , Jiné cukry 9%, Voda 17%, Popel 0,17%. Přestože med obsahuje mnoho sacharidů, jeho glykemický index je velmi nízký, což znamená, že uvolňuje glukózu do krve velmi pomalu a tím zabraňuje výkyvům hladiny krevního cukru. Je proto vhodný pro diabetiky a lidi, kteří trpí hypoglykémií a vůbec je to z důvodu pozvolného uvolňování cukrů pro lidský organismus přirozenější sladidlo.

Med obsahuje kromě selenu, na který jsou chudé naše půdy, všechny stopové minerální prvky, které jinak kupujeme za drahé peníze v lékárně. Nejvíce z nich je v medu draslíku, který zodpovídá za hospodaření s vodou a při jehož nedostatku dochází ke křečím, a vápníku. Květový med na rozdíl od medovicového obsahuje i bílkoviny. Další celá řada přírodních látek jako jsou rostlinné enzymy, hormony, rostlinná barviva, silice, aromatické látky, vitamíny, flavonoidy, peroxid vodíku a jiné tvoří z medu výjimečnou potravinu podporující naší imunitu. Každá kapda medu obsahuje velmi cenné a komplexní složení a není to jem pamlsek, ale nejčistší potravina. Když vysvobozoval Bůh izraelský lid z Egypta řekl: Sestoupil jsem, abych ho vysvobodil z moci Egypťanů a abych ho z oné země vyvedl do země dobré a rozlehlé, do země oplývající mlékem a medem (2Mojžíšova 3,8) Med je tedy něčím opravdu vzácným a hodnotným. Je darem našeho nebeského Otce.

Med užíváme čerstvý a nikdy jej nepřidáváme do horkého čaje. Teplota nad 45°C ničí biologicky aktivní látky v medu a tím i jeho léčivé účinky. Skladovat by se měl v chladnu a temnotě v uzavřené skleněné nebo keramické nádobě. Jediné na co je potřeba dát pozor jsou stále častější alergie.

Onemocnění horních cest dýchacích: Je dobré užívat med s teplým mlékem (do 40°C !!), Nebo med s citrónovou šťávou (šťáva z 1 citrónu na 100g medu) Je možné dávat med do nosu jako prevenci i lék rýmy.

Žaludek a střeva: med působí léčebně proti různým žaludečním a střevním nemocím, při zánětu žaludeční sliznice a vředových onemocněních. Při vředech se med užívá 1 ½ hodiny před jídlem nebo 3 hodiny po jídle. Bylo zjištěno, že antioxidanty v medu příznivě působí proti rakovině tlustého střeva. Med také zvyšuje populaci probiotických bakterií ve střevech, což zlepšuje trávení i obranyschopnost organismu.

Léčení ran: med je účinnou látkou na rány. Dříve se med běžně dával na zanícené a bolestivé rány a napomáhal uzdravení. Použijeme ho tedy při různých odřeninách či dokonce popáleninách. Hojení a regenerace je velmi rychlá a tvorba jizev či puchýřů je malá.

Srdce a cévy: med způsobuje rozšíření věnčitých cév a zlepšuje koronární oběh krve. Podle řady autorů vede užívání medu (průměrně 70g denně) po delší dobu(1-2 měsíce) u osob s těžkým srdečním onemocněním ke zvýšení hemoglobinu, k upravení složení krve a také srdečně cévního napětí a vůbec ke zlepšení celkového stavu. Med pozitivně působí při anemii.

Játra a žlučové cesty: Med výrazně šetří játra a umožňuje jejich regeneraci. Zatímco u rafinovaného cukru musí být celé požité množství rozštěpeno v játrech a teprve potom využito, z medu se v játrech štěpí jen malá část složitějších cukrů. Cukry jednoduché, kterých je v medu převaha, játry neprocházejí, jsou přímo ze zažívacího traktu vstřebávány do krve.



Onemocnění ledvin: Med obsahuje látku zvanou flaven, která rozšiřuje ledvinové kanálky a pomáhá se zbavit otokové tekutiny.

Nervový systém: Není lepšího neškodného prostředku pro spaní, než sklenice vody s medem, která vždy uklidní a posílí organismus. Je třeba mu dát přednost před prášky, které mají vždy nežádoucí vedlejší účinky.

Kosti a zuby: Bylo zjištěno, že med pozitivně působí na fixaci vápníku v kostech a zubech. Vápno z potravy se totiž díky účinnosti medu zužitkuje lépe.

Prevence: Pokud chcete med užívat jako prevenci, abyste předešli nemocem, užívejte každý den 1 polévkovou lžíci medu, pokud vás z toho pálí žáha tak jej rozpusťte ve sklenici vody.

Fyzická námaha: Med je zdrojem rychlé energie, protože obsahuje množství jednoduchých cukrů, které se rychle vstřebávají a nezatěžují zažívání. V dřívějších dobách med užívali právě sportovci před podáním výkonu, nebo koně před dostihem. Proč si tedy nedopřát med když jsme fyzicky či psychicky přetíženi i v dnešní době?

Alergie: Přestože se to možná zdá zvláštní, ale med vám může pomoci i s pylovými alergiemi. Med totiž obsahuje nepatrné, podprahové množství pylových zrnek a pokud se užívá pravidelně v zimních měsících a pokud je to med z oblasti kde žijete, může vám pomoci alergii na pyl zmírnit. To ovšem neplatí při alergii na med.

A na závěr hádanka: „Samson jim řekl: Dovolte, ať vám dám hádanku... Řekli mu: Dej nám svou hádanku, poslechneme si ji. Řekl jim tedy: „Ze žrouta vyšla potrava a ze silného vyšla sladkost."

Tři dny nebyli schopni oznámit řešení té hádanky...Muži toho města mu pak sedmého dne, dříve než zapadlo slunko, řekli: „Co je sladší než med a co silnější než lev?" Jak se mohlo stát že ze lva vyšem med? Celý příběh si můžete přečíst v Bibli - Soudců 14 kapitola.

Jestliže v nás Hospodin najde zalíbení, přivede nás do této země a dá nám ji -- zemi, která oplývá mlékem a medem. (4Mojžíšova 14,8)

Text: ZiskejZdravi.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat