ZiskejZdravi.cz

Slunečnicová semena

Sladká slunečnicová semínka jsou vynikajícím zdrojem esenciálních mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Po celém světě slouží k výrobě chutného oleje. Kromě toho, že se dají jíst jako chutná svačinka, slouží k přípravě mnohých receptů.

Lahodná křupavá slunečnicová semínka se všeobecně považují za velice zdravou potravinu. Mají hodně energie - 100g semínek má kolem 584 kalorií. Nicméně jsou také neuvěřitelným zdrojem zdraví prospěšných živin, minerálů, antioxidantů a vitamínů. Většina kalorií ve slunečnicových semínkách pochází z mastných kyselin. Semínka jsou obzvláště bohatá na poly-nenasycenou mastnou kyselinu linoleovou. Rovněž obsahují mono-nenasycenou olejovou kyselinu, která pomáhá snižovat LDL, neboli špatný cholesterol a zvyšovat HDL, neboli dobrý cholesterol v krvi.

Slunečnicová semínka jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu E a vitamínu B1 a jsou také velmi bohatá na hořčík, železo, vápník a fosfor.

Stejně jako ořechy, jsou i slunečnicová semínka velmi dobrým zdrojem proteinů a také kvalitních aminokyselin, jako např. tryptofan, které jsou nezbytné pro růst. 100 g semínek poskytuje 21 g proteinu (37% DDD).

Vitamín E, kterého slunečnicová semínka obsahují velké množství (35,17 g na 100g), je silný antioxidant, který zabraňuje degeneraci cév. Upravuje i přilnavost krevních destiček, což snižuje riziko tvorby krevních sraženin a rozvoje infarktu myokardu. Početné výzkumy také ukazují, že vitamín E má významný antikarcinogenní účinek. Má vliv i na elastičnost kůže a problémy s exémy.

Slunečnicová semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínů skupiny B. Obsahují vitamíny jako niacin, thiamin (B1), pyridoxin (B6) a riboflavin. Vzhledem k tomu jsou slunečnicová semínka velkým pomocníkem lidem, které trápí stres, deprese, nespavost nebo nervozita.

Slunečnicová semínka jsou neuvěřitelným zdrojem kyseliny listové. 100 g semínek obsahuje 227 µg kyseliny listové, což je asi 37% doporučené denní dávky. Kyselina listová je esenciální pro syntézu DNA.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat