ZiskejZdravi.cz

Sezamový olej

Sezam - malé semínko nenápadné svou velikostí a tvarem, ale významné svými výživovými vlastnostmi. Sezam je 2m vysoká rostlina pocházející z tropických oblastí. Semena mohou mít různou barvu od bílé, béžové až po černou. Kromě minerálů a vitamínů v sobě skrývá sezam i cenné nenasycené mastné kyseliny, což je úplné bohatství pro naše zdraví.

Zaměříme se na sezamový olej. Pro vaření už máme dnes na trhu tolik možností, že nás to někdy mate, ale kdo chce, ten najde vždycky to pravé pro ten který pokrm nebo pro léčebné účely. Sezamový olej je mnohostranně využitelný a to především pro svou trvanlivost a tepelnou stabilitu, která je do 210 0C. Sezam je také silný antioxidant. Skýtá mnoho možností využití jak v kuchyni, tak k léčbě našeho těla.

Sezamové semínko obsahuje asi 50% oleje a tak je vhodnou a potřebnou potravinou pro naše unavené a vyčerpané tělo i žaludek. Využijeme ho také především k masáži, péči o vlasy, rozpraskanou kůži rukou a celkové ošetření těla po námaze. Svými vlastnostmi se sezamový olej řadí do seznamu léčivých a vysoce výživných potravin pro náš organismus každé věkové skupiny. Barvivo karoten v sezamu slouží jako jakési ochranné brýle proti škodlivému UV záření slunečních paprsků.

Sezam obsahuje cenné minerály: draslík, železo, zinek, fosfor, vápník a hořčík. Podstatné jsou také vitaminy B1, niacin, riboflavin a vitamin E. Pokud máme křehké kosti a trpíme lámavostí, potom sezamový olej i semínka jsou tou pravou volbou pro zlepšení zdraví. Sezamový olej dodá našim vlasům, nehtům a pokožce pevnost a pružnost. Pro naše zuby je sezam zárukou odolnosti. Má- li někdo v nepořádku nervy, trpí- li někdo na deprese, neurózy, špatné nálady a celkovou skleslost, potom sezamový olej a semínka často zařazujte do své stravy a nechte se rozmazlovat zklidňující masáží.

Sezamový olej byl používán už přibližně 600 let př.n.l., ale pouze pro velmi bohaté osoby v Asýrii. Získávání sezamového oleje bylo velmi nákladné a tak byl znám pouze ve vyšších vrstvách obyvatel. Už tenkrát Asyřané znali všestrannost a léčebné účinky maziva a léku sezamového oleje.

Ze sezamu se lisuje sezamový olej jak jsme si už řekli a pro mlsné jazýčky se vyrábí další výrobky- například Tahini a sezamová chalva s různými příchutěmi, pečivo slané i sladké a další dobroty. Bůh nám dal tolik zdravých potravin, byť jsou i malinkého tvaru a vzhledu tak nenápadného, že by je člověk snadno přehlédl. Mají ale obrovský potenciál, který by bylo škoda nevyužít. Hlavně v této době, kdy je kladen důraz na zdravý životní styl je právě sezamový olej vhodnou náhražkou živočišných tuků.

Text: ZiskejZdravi.czSezamový olej se skládá z těchto mastných kyselin[1]:

mastná kyselina

nomenklatura

minimum

maximum

palmitová

C16:0

7,0 %

12,0 %

palmitoolejová

C16:1

stopy

0,5 %

stearová

C18:0

3,5 %

6,0 %

olejová

C18:1

35,0 %

50,0 %

linolová

C18:2

35,0 %

50,0 %

linolenová

C18:3

stopy

1,0 %

eikosenová

C20:1

stopy

1,0 %

Zdroj- Wikipedie

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat