ZiskejZdravi.cz

Pšeničná mouka bílá

Bílá mouka je vymožeností poslední doby a nese do určité míry odpovědnost za civilizační choroby jako jsou choroby pokožky - trudovitost, cukrovka, rakovina zažívacího traktu, vysoký krevní tlak, hemeroidy, žaludeční vředy, zkažené zuby a celou řadu jiných. To, co naši předci provedli s obilným zrnem se rovná téměř zločinu.

Tak proč vlastně je ta bílá mouka tak nehodnotná? Především svým zpracováním. Obilné zrno je sestaveno z několika částí - vnitřku a obalů. A ti naši předkové mudrovali, jak to udělat, aby to pečivo bylo jemnější a bělejší. Až přišli na válcový mlýn. Ono to ale šlo i na kamenném. Odebrali všechny ty slupky, ty vrstvičky u zrna a zbylo jim bílé moučné jádro. To postupem času mleli na krupici, hrubou mouku, polohrubou mouku a jemnou hladkou mouku- právě na jemné pečivo a koláče.

Zbyly jim otruby a klíček, který když nechali u mouky, tak rychle žlukla. Takže po odstranění i klíčku se stala mouka dokonale mrtvá. Zbytky z mouky zkrmili domácí zvířata. Výživově bohaté látky jako jsou vitaminy řady B, E, celulóza a vláknina a klíček - snad to nejcennější ze zrna, látky, které mají dostatek síly chránit naše zdraví a především čistí dostatečně střevo a tím se nastaví výměna látek v těle a navazují další procesy, které dávají dostatek živin na obranu imunity, byly pryč. Co byly platné protesty pana Grahama, proti touze ochutnat a mít stále k dispozici něco tak jemného, jako jsou výrobky z jemné bílé mouky. Nesvedl nic. Mimochodem, jeho chleba a pečivo můžete koupit ještě dnes.

Na stůl se dostalo bílé pečivo, buchty, koláče, sušenky, zákusky, ale i rohlíky, bílý chleba- veka na chlebíčky, ale to až trochu později. S touto plejádou „výběrového" pečiva, které bylo nejprve na stole těch bohatých, se najednou začaly objevovat také onemocnění lidského organismu. Dokonce smícháním hladké bílé mouky s trochou teplé vody dostaneme slušně funkční lepidlo na papír. Ale to je jiný příběh.

Bílá mouka, má mnoho glutenu /lepku/ a ten velice spolehlivě zalepí střeva. Usazuje se na stěnách střeva a to se stává nepropustné pro živiny. Musí potom nastoupit nějaký „čistič" střeva, aby se zase dostalo do své plné funkčnosti.

Jednu věc je ale potřeba zmínit. Bílá mouka pšeničná má také velice dobrou funkci, ona je lehká na kvašení a tak se přidáním do celozrnné mouky dosáhne lepšího prokvašení a proto děláte-li domácí chleba, víte, že když přidáte do směsi potřebné množství bílé mouky, je chleba zároveň nakypřený, jemný, ale i zdravější oproti pečivu pouze z bílé mouky. U ostatního pečiva je to stejné. Na druhou stranu, pokud máte rádi knedlíky, třeba plněné zeleninou nebo ovocem, můžete do těsta přidat celozrnnou mouku docela s úspěchem.

Určitě se najdou zastánci bílé mouky. Bílá mouka jim nic nedělá, zdravotně ji snášejí dobře a nevidí tedy žádný důvod, proč by měli měnit své dietní zvyky. Je ale pravda, že takových lidí kvapem ubývá. Přibývá také lidí alergických na lepek, s celiakií, těm nezbývá nic jiného, než používat stále bezlepkovou mouku - tedy z jiných druhů obilovin jako je kukuřice, pohanka a jiné.

Závěrem bych chtěla podotknout, že střídmost a vyvážená strava je třeba i zde u používání mouky z pšenice. To co bychom měli vzít vážně je, že jíme proto, abychom žili a nežijeme proto, abychom jedli. Bůh nám dal do vínku svobodnou vůli a rozum. Ten bychom měli zapojit do pohotovosti a poslouchat co nám říká naše tělo. Něco nám svědčí a dává vitalitu, ale ne všechno nám prospívá.

Text: ZiskejZdravi.cz 

 

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Potraviny - základ pro každé zdravé jídlo

Recepty - uvařte si něco dobrého

Recepty - uvařte si něco dobrého

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Zásady stravování - zásady zdravého vaření

Složení stravy - co má naše strava obsahovat

Složení stravy - co má naše strava obsahovat